Historie WordPress: Dobrý, špatný a ošklivý

Historie WordPress: Dobrý, špatný a ošklivý

Před deseti lety byl WordPress jen vidličkou. Ne, ne druh, který byste použili při večeři. Ve světě vývojářů softwaru vidlička…


… Nastane, když vývojáři vezmou kopii zdrojového kódu z jednoho softwarového balíčku a zahájí na něm nezávislý vývoj, čímž vytvoří samostatný kus softwaru. Termín často neznamená pouze vývojové odvětví, ale rozdělení v komunitě vývojářů, formu rozkolu.“- Wikipedia.

Ve věku 18 let začal Matt Mullenweg – syn programového inženýra – používat b2 aka cafelog ke sdílení fotografií, které pořídil během cesty ve Washingtonu, DC. Blog? Photomatt.net, který přesměruje na oficiální blog Matta, Ma.tt.

O rok později přestal Michel Valdrighi – chlap za b2 – vydávat aktualizace platformy, což je krok, který přiměl Mullenwega, aby viděl software b2 (aby byl aktualizován a vyhověl jeho blogovacím potřebám). Ach jo, Matt aktivně blogoval ve věku osmnácti let, a to je to, co řekl v blogu, Dilema softwarového blogování, které znamenalo narození WordPress před deseti lety:

… Můj logovací software (což znamená b2) nebylo aktualizováno několik měsíců a hlavní vývojář (Michel Valdrighi) zmizel a mohu jen doufat, že je v pořádku.
… Naštěstí b2 / cafelog je GPL, což znamená, že jsem mohl použít existující kódovou základnu k vytvoření Vidlička, integrace všech skvělých věcí, na kterých by Michel právě teď pracoval, kdyby byl jen kolem …
Rozhodl jsem se, že toto je postup, ve kterém bych chtěl jít, teď vše, co potřebuji, je název. Co by mělo dělat? Bylo by hezké mít flexibilitu MovableType, analýzu TextPattern, hackovatelnost b2 a snadnost nastavení Bloggeru.
Jednoho dne, správně?

Kontaktoval jsem Matta Mullenwega e-mailem, ale myslím, že je opravdu zaneprázdněn, nebo prostě dostane bazillion e-maily každý den, takže si nestěžuji, protože jsem nikdy nedostal odpověď. Haha. Ale to je příběh jednoho oddaného člověka a jak jeho vize proměnila svět publikování na webu navždy.

Mattův blogový software dilemma post dostal odpověď od Mike Little, nyní a Specialista WordPress a velké jméno v komunitě WordPress. 25. ledna 2003 v 15:58 odpoledne Mike zveřejnil:

Matt,
Pokud to myslíš vážně s vidličkou b2, chtěl bych přispět. Jsem si jistý, že v komunitě jsou i další dva. Snad příspěvek na fórum B2, naznačující vidlice, by byl dobrým výchozím bodem.

Vraťme se zpět k naší lekci historie.

Brzy zakladatelé

history-of-wordpress-matt-mullenweg

Matt

Matt byl jen o odstranění problémů, kterým autoři čelili v oblasti publikování na webu. Jeho vizí bylo usnadnit publikování na webu pro vás a pro mě.

Než se usadil na b2, vyzkoušel různé platformy pro blogování, včetně textových vzorů a pohyblivého typu. Matt však zmizel, ale Matt zůstal ve slepé uličce.

Nebyl připraven pustit se ze svého blogu, a tak se rozhodl rozvětvit b2. Dalo by se také tvrdit, že tam viděl svou příležitost a popadl ji.

Mike s ním souhlasil a společně tlačili WordPress z pouhé vidlice, kterou používá méně než deset (10) lidí, do skriptu pro blogování mamutů, jakým je dnes.

Díky tomuto kroku se Matt Mullenweg a Mike Little stali nejstarší zakladatelé toho, co je nyní známé jako WordPress. přidám Christine Tremoulet do tohoto seznamu, protože její myšlenka byla značka WordPress. Takže jo, Matt a Mike měli zakryté základy, ale bez Christine WordPress by nemělo jméno, které známe a milujeme dnes.

Časová osa WordPress

1. dubna 2003 Matt vytvořil vidlici b2 a uložil ji na Sourceforge<.

wordpress-fork-wpexplorer

WordPress Fork

Odtud se Matt soustředil na standardizaci sémantiky kódu a HTML. Mějte na paměti, že jeho celkovým cílem bylo zjednodušit platformu pro průměrného Joe bez PHP nebo MySQL dovedností.

Matt proto provedl sémantické změny index.php, což je soubor, který načítá domovskou stránku vašeho blogu.

Mířil XHTML přísná shoda, což webům WordPress umožňuje načítat se docela dobře do různých prohlížečů a zařízení. To znamená, že odstranil několik redundantních značek a opravil několik známých problémů b2.

Kde byl Michel celou dobu? Nikdo neví.

O tři týdny později, Mike repopulované soubory ve vidlici b2 k opravě chybějících souborů. Toto se stalo Mikeovým prvním závazkem, který také přišel s výňatkem, který uživatelům WP umožňuje přidávat vlastní shrnutí do RSS zdrojů mimo jiné. Asi ve stejnou dobu Matt představil svůj první celovečerní film WP-Texturize, díky kterému byl text „… typograficky korektnější“ podle Siobahn McKeown.

Ve stejném měsíci odstartoval Matt WordPress.org, která měla podpůrná fóra, schématickou dokumentaci a vývojový blog. Na domovské stránce byl tento tagline:

„WordPress je sémantická osobní publikační platforma se zaměřením na estetiku, webové standardy a použitelnost.“

To byla Mattova vize a brzy se WordPress.org stala stále rostoucí komunitou WordPress.

Web usnadnil uživatelům zapojení. Nikdy na tom nezáleželo, většina lidí, kteří vyzkoušeli WordPress, jej považovala za vzrušující a našla způsoby a zapojila se. Komunita rychle rostla a skládala se z bloggerů, vývojářů a jiných vývojářů.

Fóra podpory každým dnem rostla. Přesto nestačili, takže bylo potřeba vytvořit oficiální dokumentaci WordPress. To by se stalo o sedm měsíců později v prosinci 2003, kdy WordPress Wiki se narodil z nutnosti.

Mediawiki-Logo-wpexplorer

MediaWiki

Wiki rychle překonala podpůrná fóra, protože „… připadalo mi to jako mnohem neformálnější a neformálnější způsob vytváření dokumentů.“

Wiki byla postavena na MediaWiki, stejný skript za obrovskými projekty, jako je Wikipedia. Později na WordPress byla Wiki pokřtěna „Kodex„, Termín, který navrhl Monkinetic v chatovací místnosti WordPress.

To nebyl konec toho, Matt a Mike by udělali více než sto závazků WordPress. To znamená, že úložiště WordPress ve Sourceforge neustále rostlo a s růstem přicházely nové funkce, jako jsou změny v administračním panelu, vylepšení instalačního procesu, Mikeův b2links hack a branding WordPress..

Mike a Matt se obzvláště zajímali o vytvoření snadného procesu instalace, který je WordPress známý. Michelův b2 zahrnoval složitý proces instalace a konfigurace, protože podle něj se stále učil PHP, když vyvíjel b2. Jinými slovy, Mattova a Mikeova raná práce zahrnovala spoustu refactoring Michelova kódu a vylepšení.

Několik týdnů poté, co Matt oznámil, že bude vidlice b2, b2 měl několik dalších vidlic včetně b2evoluce, který byl rozvětvené Francois Planque, vývojář z Francie a b2 ++, který byl vidličkou Donncha O Caoimh z Irska, který se zajímal o vývoj templatingového systému, který by oddělil kód od prezentace. Usnadnilo by to uživatelům úpravu vzhledu svých stránek. Matt cítil, že Donnchaův templingový systém byl „tak bolestivý“, že by ho nechtěl podrobit nikomu, takže templingový systém WordPress nebyl implementován až v roce 2005.

Wordpress-buttons-wpexplorer

WordPress

Vzhledem k tomu, že se všude objevovaly různé vidličky, Michel se rozhodl, že WordPress je oficiální pobočkou b2. To bylo 23. května 2003. O čtyři dny později 27. května 2003, WordPress 0.7 byla vydána první verze WordPress.

Zatímco většina základního kódu byla b2, uživatelé byli ošetřeni novými funkcemi, včetně slavného WordPress Links Manager, který dal bloggerům možnost vytvářet blogrolls.

Vydání WordPress 0.7 podpořilo růst uživatelské základny WordPress. 29. května 2003 Matt pozval Donnchu, aby sloučil b2 ++ s WordPress. Donncha byl rád, že se přidal do rukou, čímž se počet vývojářů zvýšil na tři. Francois na druhé straně nebyl tak nadšený a cítil, že WordPress je „… příliš mnoho práce pro příliš malý užitek“.

Matt je vychytralý vědec, a tak navštívil b2 fóra, aby pochopil, co bloggeri a vývojáři webu požadují. Když byl WordPress 0.71 vydán měsíc po WordPress 0.7, měl nové funkce navržené tak, aby uspokojily blogery a vývojáře.

Tato vylepšení zahrnovala aktualizace panelu administrátora a proces aktualizace spolu s vylepšeními Správce odkazů. Byly opraveny chyby WordPress 0.7 a problémy se zabezpečením a byla zavedena funkce importu OPML.

Ve stejném roce (2003), Alex King a Dougal Campbell skočil na rozjetý vůz WordPress. Dougal uzavřel svůj první závazek v září. Vylepšil funkčnost RSS pomocí odpovědi HTTP 304, aby snížil zatížení serveru a tím zrychlil WordPress. Alex se stal přispívajícím vývojářem v srpnu 2003, ale jeho návrhy na obklopení obsahu pomocí značek HTML nebyly nikdy použity, protože byly nahrazeny systémem zásuvných modulů.

the-great-přejmenování-of-wordpress-wpexplorer

Velká přejmenování – Muppets Edition

Koncem roku 2003 začal Matt přejmenovat soubory „b2“ na „wp-“ v procesu, který Alex King nazval Velké přejmenování. Toto „velké přejmenování“ způsobilo řadu nesrovnalostí, ale pro budoucnost WordPressu to bylo důležité. Matt také konsolidoval většinu souborů do wp-admin a wp – obsahuje složky.

Jak se rok 2003 blížil ke konci, Ryan Boren vstoupil do komunity. V minulosti přispíval k projektům s otevřeným zdrojovým kódem, jako jsou linuxové jádro a Gnome. Jeho příspěvky do WordPress vedly k vývoji systému pluginů. Matt jako první vytvořil „užitečný“ plugin – plugin blogtimes – která vygenerovala zprávu ukazující, kdy byly příspěvky vytvořeny. Dříve vyvinul Ahoj Dolly plugin ukázat, jak lze pluginy použít.

Podívejte se na další pluginy Matta Mullenwega zde.

V květnu 2004, rok po prvním vydání, ale nyní s aktivní a rostoucí komunitou, vývojáři vydali WordPress 1.2, který viděl zavedení významných vylepšení.

A díky drastickému licenčnímu tahu společnosti Six Apart, společnosti stojící za společností Movable Type, stáhlo WordPress stahování z 8 000 v dubnu na 19 000 v květnu.

Tématický systém, který jsme dnes velmi rádi, byl vydán v roce 2005 spolu se statickými stránkami. To vše bylo zahrnuto do WordPress 1.5 alias Strayhorn. Nové backend UI (uživatelské rozhraní), trvalé ukládání do mezipaměti a nové uživatelské role byly později představeny ve WordPress 2.0 (Duke) ve stejném roce. Dám to tam, abys věděl, všechny verze WordPress jsou pojmenovány podle jazzových legend.

Rok 2006 nebyl tak rušný jako v minulých letech vývojový vývoj a nebyly vydány žádné nové verze. Investoři však začali Matta brát vážně, takže v roce 2006 se první tým, který se podílí na financování, připojil k týmu WordPress. Miliony dolarů, které přinesly, udržely společnost nad vodou a další financování přišlo v roce 2008 v době, kdy měl WordPress pouze osmnáct zaměstnanců.

Deset let po vydání první verze má WordPress více než dvě stě zaměstnanců a přes dvacet tisíc přispívajících vývojářů z celého světa.

Co víc? WordPress má více než šedesát (60) milionů webových stránek, což je asi osmnáct procent (18%) webu. Tento počet neustále roste o sto tisíc (100 000) stránek každý den. Platforma se neustále vyvíjí a 12. prosince 2013 byla vydána Automatická WordPress 3.8. Aktualizovali jste svou platformu?

Statistika: Forbes

Matt’s WordPress Awards

ceny wordpress-matt-mullenweg-awards

Matt – znalec jazzové hudby – získal mnoho ocenění. V roce 2007 byl společností PC World jmenován šestnáctou nejdůležitější osobou na internetu. V roce 2008 mu byla udělena cena za inovace v oblasti informačních technologií organizací Temple University Fox School of Business Management. V roce 2009 byl jmenován čestným univerzitní filosofickou společností. V témže roce byl za práci s WordPress oceněn cenou za nejlepší nejlepší open source CMS Award.

Poté se ceny stále přicházely a koncem roku 2012 se Matt dostal na 2012 Forbes ’30 Méně než 30 v médiích seznam. Kromě toho je Matt známý zastáncem několika filantropických organizací, jako je Free Software Foundation, Innocence Project, Electronic Frontier Foundation a Archive.org..

Mohl bych pokračovat dál a dál o WordPressu a Mattovi, ale to by vyžadovalo celý příspěvek. To je tedy konec naší dnešní lekce historie. Podíváme se na dobré, špatné a ošklivé WordPress?

Dobrý

Snadnost použití

Instalace, konfigurace (nebo její absence) a používání WordPress je snadné. Můžete bez problémů přidávat nové příspěvky, stránky, obrázky atd. Rychle.

To znamená, že se můžete soustředit na důležité problémy, protože formátování a návrh webu vyžaduje jen malé úsilí a čas.

Flexibilita a dostupnost

wordpress-wpexplorer

WordPress je flexibilní

Vzhledem k tomu, že WordPress je založen na prohlížeči, můžete se přihlásit na své webové stránky WP odkudkoli na světě, pokud máte připojení k internetu..

Se zavedením WordPress pro mobily se můžete dokonce přihlásit a upravit svůj web z mobilního zařízení.

WordPress je SEO Friendly

Pavouci vyhledávačů mají pro WordPress měkké místo, protože kód je jednoduchý a čistý, což usnadňuje vyhledávačům procházení a indexování vašeho obsahu. Kromě toho můžete svůj web optimalizovat pomocí klíčových slov, metadat v hlavě, značek a doplňků SEO, jako jsou WordPress SEO od Yoast.

Není vyžadován žádný FTP klient ani editace HTML

Pro vytváření nebo úpravy příspěvků a stránek nepotřebujete znalosti HTML. Teď je to všechno drag and drop. A co víc, můžete na svůj web WordPress nahrávat soubory bez softwaru FTP. Je to hračka vytvářet s WordPress.

Připravený blog

WordPress byl původně vytvořen jako platforma pro blogování, což znamená, že jakmile jej nainstalujete, nepotřebujete samostatný blogovací software. S WordPress můžete vytvořit blog, web nebo sloučení těchto dvou.

Špatný a ošklivý

Bezpečnostní mezery

PHP je citlivé na řadu bezpečnostních problémů a chyb. To je důvod, proč WordPress vydává pravidelné aktualizace; proč je důležité, aby vaše platforma WordPress byla neustále aktualizována. Bez těchto aktualizací by váš web mohl být napaden hackerem a vy byste plakali faulem. Haha. Stačí aktualizovat svou platformu WordPress a pokud opravdu chcete být v bezpečí, investujte do dobrého zálohovacího systému, jako je VaultPress, nebo přemýšlejte o bezpečnostní službě, jako je Sucuri.

Úprava šablon vyžaduje znalost PHP

php = slon v místnosti

php = slon v místnosti

Bohužel existují modifikace, které nemůžete implementovat pomocí pluginů bez ohledu na to, co vyzkoušíte. Tyto úpravy vyžadují, abyste upravili soubory šablony svého motivu WordPress.

Jediným problémem je, že potřebujete průchodnou znalost PHP, nebo něco porušíte.

Nekompatibilita pluginů

Když je vydána nová verze WordPress, autoři potřebují čas na aktualizaci svých pluginů, což má za následek problémy s nekompatibilitou. To může vést k problémům s funkčností, zejména pokud se spoléháte na plugin (nebo pluginy) pro spouštění důležitých procesů na vašem webu WordPress.

Historie zdrojů WordPress

Pokud si chcete přečíst více o historii WordPress, podívejte se na oficiální ebook: On Forking WordPress, Forks obecně, Early WordPress a Společenství [Kapitola III]


Lekce historie se hodí s diskusí, proto šířte slovo a zanechte komentář v sekci níže, abyste mohli pokračovat v konverzaci. Mezitím zkontroluji, zda Matt dostal můj e-mail pro naši další lekci historie ��

Šťastné svátky!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map