Mnoho začínajících bloggerů a dalších majitelů webových stránek nepochází z vývoje webu nebo softwaru. Pokud to čtete, pravděpodobně jste jedním z nich! Není nic špatného na tom, že nerozumíte kódovacím jazykům ani nedokážete vytvořit webovou stránku od nuly, ale spuštění vašeho webu WordPress může být zastrašující – zejména pokud nevíte mnoho o používání toho, co se nazývá „zadní konec“ (část, kde jsou všechny webový design se stane).
V tomto příspěvku vás provedeme každou z deseti částí zadního konce WordPress a vysvětlíme, k čemu je každá část určena a jak ji použít. Budeme vás používat WordPress jako profesionál v žádném okamžiku!
Contents
Řídicí panel
Hlavní panel je v podstatě vaše domovská stránka nebo uvítací centrum, které se zobrazí při každém přihlášení. Odtud si můžete prohlédnout základní statistiky svého webu, navrhnout nový příspěvek, zobrazit připomenutí toho, co jste nedávno zveřejnili, a zkontrolovat co je nového s WordPress. Každá část řídicího panelu se může pohybovat tak, aby věci, které chcete přivítat, byly vpředu a uprostřed.
Pokud kliknete na Aktualizace, budete přesměrováni na novou obrazovku, která vám ukáže, zda je aktuální verze WordPress, vaše témata a vaše pluginy aktuální. Zajistit, aby bylo vše aktuální, je důležité – pokud se věci neaktualizují, nebudou fungovat dobře nebo budou mít nejnovější zabezpečení nebo opravy chyb, proto je vhodné pravidelně kontrolovat aktualizace.
Příspěvky
Další v nabídce je Příspěvky sekce. Tato část je místem, kde pravděpodobně budete trávit většinu času, jakmile bude váš web spuštěn – zejména pokud hodně píšete.
Všechny příspěvky stránka zobrazuje ve formátu tabulky každý příspěvek, který jste vytvořili nebo zveřejnili. Toto je vaše základna pro správu pošty. Chcete-li napsat nový příspěvek, klikněte na Přidat nový; Chcete-li upravit nebo smazat stávající příspěvek nebo publikovat pracovní verzi, klikněte na příslušný název v tabulce nebo jednoduše umístěte kurzor nad název a klikněte na jednu z možností, která se objeví:
Můžete také zobrazit možnosti nabídky pro Kategorie a Značky. Na těchto stránkách spravujete značky a kategorie přiřazené ke každému z vašich příspěvků; zobrazují se také jako widgety na přidávání a úpravách příspěvkových stránek.
Média
Další je Média sekce. Zde jsou umístěny všechny vaše obrázky, soubory a další nahrané položky.
Chcete-li položky nahrát do své knihovny, klikněte na Přidat nový. Na obrazovce, která se objeví, můžete něco přetáhnout do prostoru, nebo kliknutím vyhledejte soubory.
Pokud píšete nebo upravujete příspěvek a chcete přidat obrázek, jednoduše klikněte na ikonu Přidat média nad textovým editorem a vyberte obrázek z knihovny nebo nahrajte nový.
Stránky
V této další části můžete přidávat a spravovat stránky svého webu. Stránky nejsou totéž jako příspěvky – stránka na WordPress je například vaše domovská stránka nebo stránka; je to přehled nebo rychlý zásah informací nebo nějaký druh galerie. Na druhé straně příspěvky jsou váš blog nebo zpravodajské články. Jednou z widgetů na stránce Přidat / Upravit příspěvek je Atributy stránky; to vám umožní vnořit stránku spíše pod jinou než hlavní stránku. Je to také místo, kde pro svou stránku vyberete šablonu, pokud chcete konkrétní.
Komentáře
Sekce komentářů je, jak jste možná uhodli, místem, kde moderujete komentáře k vašim příspěvkům a stránkám. Umístěním kurzoru na komentář se zobrazí řada akcí, které můžete v souvislosti s daným komentářem provést, například jeho úpravy nebo odstranění.
Vzhled
Další část, kterou uvidíte v nabídce Správce, je Vzhled V této sekci naleznete informace o tom, jak váš web vypadá na rozhraní frontend. Zde vyberete a přizpůsobíte své téma, včetně widgetů a nabídek. Kliknutím na Témata zobrazuje témata, která jste nainstalovali do WordPress; Pokud chcete nainstalovat nový, klikněte na Přidat nový. Najdete některá pěkná bezplatná témata Adresář motivů WordPress, ale také máme spoustu bezplatných témat WordPress a do značné míry to nejlepší téma WordPress, celkem, celkem tady na WPExplorer.
Sekce Přizpůsobit, Záhlaví a Pozadí vás přesměrovávají na vestavěný přizpůsobovač. Zde si můžete vybrat obrázky na pozadí a záhlaví (pokud je chcete) nebo změnit své barevné schéma. Odtud můžete také upravit další kousky, které se objevují na vašem front-endu. Kliknutím na ikonu X v levém horním rohu se dostanete zpět do Správce.
Témata zdarma budou mít v přizpůsobiteli základní možnosti stylingu. Pokud se rozhodnete upgradovat na prémiové téma, jako je Total, najdete mnohem více pro přizpůsobení svého webu! Níže jsou uvedeny pouze některé z voleb pro Celkem, ale můžete doopravdy změnit cokoli a vše (písma, barvy, záhlaví, nabídky a mobilní nabídky, pozadí, vlastní zápatí, popisky, sociální odkazy a tuny více). A v závislosti na tom, které pluginy jste povolili na svém webu, se vám mohou zobrazit možnosti i pro ty, kteří jsou v přizpůsobiteli.
Zpět v nabídce Vzhled klikněte na Widgety nebo Nabídky vás přenese na příslušné stránky pro správu. Na stránce nabídky můžete vytvářet a organizovat nabídky pro svůj web. Vytváření nabídek je jednoduché – stačí zkontrolovat stránky, příspěvky nebo taxonomické odkazy, které chcete zahrnout, kliknout na tlačítko „Přidat do nabídky“ a poté přetažením přetáhnout odkazy nabídky. Když máte věci uspořádané, vyberte umístění nabídky a nabídku uložte.
A na stránce widgetů můžete přidávat nové widgety a také je aktivovat a měnit jejich pořadí – je to tak jednoduché, jako přetahování a přetahování widgetů, které chcete použít, do různých míst připravených pro widget (obvykle postranní panely a zápatí).
A konečně, na stránce Editor si můžete hrát s kódováním svých témat. Nejlepší je nechat tuto oblast samotnou – zprávy s vaším kódem by mohly vést k nefunkčnímu webu. Jakékoli změny, které byste mohli chtít provést, by se navíc měly provádět prostřednictvím podřízeného motivu, takže můžete pokračovat v aktualizaci motivu na svém webu, aniž byste ztratili jakékoli změny.
Pokud ale používáte prémiové téma, může mít autor vestavěný panel pro CSS. Celkově jsme vám to usnadnili přidáním oddílu pro vlastní CSS do našeho panelu motivů, stačí povolit možnosti, pokud chcete přidat několik vylepšení, aniž byste ohrozili hlavní téma.
Pluginy
Stejně jako v části Vzhled i v části Doplňky se zobrazují nainstalované doplňky a Adresář pluginů WordPress. Část Editor je stejně jako editor motivů – zde můžete upravovat kód nainstalovaných pluginů. Pokud jsou pluginy aktivní, nedoporučujeme měnit žádný kód.
Uživatelé
V této části spravujete všechny uživatele, kteří se přihlásili k vašemu webu. Pokud jste jediný, kdo má přístup, budete jediným seznamem. Pokud povolíte přístup více lidem, budou zde uvedeny spolu s jejich rolí a počtem napsaných příspěvků. Proč byste mohli mít více než jednoho uživatele? Řekněme, že máte malou firmu a přestože spravujete web, jeden nebo dva vaši zaměstnanci mají na starosti firemní blog nebo internetový obchod. V takovém případě by mohlo být prospěšné poskytnout přístup více uživatelům na váš web.
Tvůj profil V této sekci spravujete všechny informace o sobě a také, jak chcete nastavit zadní konec. Můžete si vybrat vlastní barevné schéma, když se přihlásíte do WordPress, resetujete své heslo, a pokud máte nainstalovaný plugin jako Fancier Author Box, můžete sem přidat také bio a sociální odkazy autora..
Nástroje
Sekce Nástroje obsahuje – co jiného? – nástroje, které vám při nastavení webu trochu usnadní život. Jedním z užitečných nástrojů pro vás jsou nástroje pro import a export. Pokud přenášíte obsah z jiného webu, pravděpodobně budete muset použít nástroj Import.
Chcete-li připravit obsah pro přesun na jiný web, použijte Export.
Nastavení
Nakonec se dostáváme k prvku Nastavení. Tato část aplikace WordPress Admin je místem, kde spravujete vše, co na vašem webu není pokryto v jiné oblasti: název a slogan, formát data a času, jazyk, možnosti pro komentáře, kolik příspěvků je na stránce viditelných atd. Když poprvé nastavte si svůj web, projděte všechna nastavení – a nezapomeňte také projít podsekce! Svou domovskou stránku budete chtít nastavit v části Čtení a v části Permalinky vyberte možnost pro strukturu adresy URL. Při růstu vašeho webu a získání větších následků může být užitečné nastavení znovu zkontrolovat.
Bonus: Panel témat
Už jsme zmínili, že mnoho prémiových témat přichází s dalšími funkcemi, které nejsou obsaženy ve volných tématech, a další z těchto funkcí je panel témat. Například v Total například existuje spousta dalších funkcí, které vám pomohou vytvořit a spravovat váš web, jako jsou možnosti aktivace / deaktivace funkcí v celém motivu (což může skutečně pomoci vyčistit a urychlit váš web), možnosti pro vlastní CSS a JS, vlastní stavitel zápatí a další! Když instalujete motiv, stačí se podívat na hlavní panel, abyste zjistili, zda existuje možnost panelu motivů, a podívat se, jaké funkce jsou zahrnuty..
Závěr
Do této chvíle byste měli lépe porozumět různým částem programu WordPress Admin a tomu, co dělají. Brzy budeš řídit svůj zadní konec jako profesionál! Které části programu WP Admin vás nejvíc zmátly, když jste poprvé začali? Máte nějaké tipy a triky? Dejte nám vědět v komentářích!