Като блог на WordPress и автор на тема на WordPress видяхме нашия справедлив дял от объркване относно разликите между WordPress.com и WordPress.org. Това е напълно разбираемо, тъй като и двете работят на WordPress, и двете използват теми и плъгини и двете са лесно достъпни безплатно онлайн. Но има големи различия между двете и тези разлики са това, което прави WordPress.org нашият любим вкус на WordPress.
Ще споделим основните характеристики на WordPress.com и WordPress.org по-долу, както и удобна инфографика за денди, която ще ви помогне да визуализираме нашите точки. Ще обясним и защо ние лично предпочитаме и използваме WordPress.org, както и лесно ръководство за 3 стъпки, ако искате да опитате WordPress. Така че нека копаем!
Contents
WordPress.com, безплатни управлявани уебсайтове
WordPress.com е безплатна платформа за изграждане на блог и уебсайт с WordPress. Той се управлява изцяло от Automattic (създателите зад WordPress) и най-доброто от всичко е една от най-лесните блог платформи в мрежата. Всичко, което трябва да направите, е да се регистрирате за безплатен акаунт, да изберете поддомейна си (пример: yourwebsite.wordpress.com), изберете безплатна тема и започнете да добавяте съдържание.
Въпреки това нищо в живота никога не е напълно перфектно, така че, разбира се, има няколко плюса и минуса на WordPress.com.
Плюсове на WordPress.com
Една от най-примамливите характеристики на WordPress.com е, че за по-голямата част от потребителите тя е 100% Безплатно. Безплатните акаунти идват с безплатен хостинг, безплатно име на поддомейни, безплатни теми, прости опции за персонализиране (като персонализирано лого и опции за цвят или изображение на фона) и 3 GB безплатно пространство за съхранение на вашето съдържание и медия.
В допълнение към достъпността WordPress.com също е изключително лесен за използване. Той е готов да премине от момента, в който се регистрирате, така че след създаването на акаунта си можете да скочите право в блоговете.
Ако желаете повече функции модернизация до a първокласен WordPress план е също толкова лесно, колкото да се регистрирате за безплатна. Платените планове варират от 2,99 долара на месец за персонализиран домейн и без реклами в WordPress.com, до 24,92 долара на месец за фирми, които искат още повече функции, като премиум теми, осигуряване на приходи, SEO, Google Анализ и други.
Противопоказания на WordPress.com
Колкото и да е WordPress.com, има няколко ограничения, които трябва да знаете. Първият е, че независимо дали става въпрос за безплатен акаунт или платен, вие никога наистина нямате пълен контрол над уебсайта си. WordPress.com притежава вашето съдържание тъй като всичко, което създавате, се хоства и поддържа в тяхната мултисайта (освен ако не използвате 5000 $ / месец WordPress VIP който е персонализиран облачен хост WordPress).
С WordPress.com вие също сте ограничени до безплатните и премиум теми, които ви предоставят чрез таблото ви за управление. Това означава, че те контролират начина, по който изглежда уебсайтът ви тъй като използването на тяхната платформа означава, че сте ограничени до темите и плъгините, които ви позволяват да използвате.
Ти също не може да използва анализа на Google освен ако не надстроите до техния първокласен премиен план (така че ако искате да проследите трафика си, анализирайте поведението на читателя или вижте какви са най-популярните ви публикации, това ще ви струва $ 299 + годишно).
Вторият основен недостатък на WordPress.com е фактът, че дори и най-основният вариант за осигуряването на приходи от вашия блог струва допълнително. Така че, ако искате да премахнете рекламите по подразбиране на WordPress.com (които генерират приходи, необходими за покриване на разходите за безплатни акаунти) и / или да интегрирате собствените „WordPress“WordAdsМрежа, която трябва да надстроите плана си.
По същия начин, ако се надявахте да създадете онлайн магазин WordPress.com не е за вас. Понастоящем електронната търговия не се поддържа. Въпреки че е в работата, времевата линия не е налична, така че не бихме препоръчали да чакате на затаен дъх.
И накрая, WordPress.com не поддържа мултисайт за потребителите. WordPress.com наистина е гигантски мултисайт (поради което безплатните акаунти получават безплатни поддомейни), така че ако се надявате да създадете своя собствена мрежа от уебсайтове, WordPress.com вероятно не е подходящ.
WordPress.org, самостоятелно хостван WordPress
WordPress.org може да има същото име и да използва същата система за управление на съдържанието като WordPress.com, но това е напълно отделно образувание за себе си. Вместо всичко да се управлява от Automattic вие напълно контролирате вашия уебсайт.
WordPress.org е самостоятелно хостваната версия на WordPress, която можете да използвате за изграждане на собствен уебсайт онлайн. И въпреки че все още има своите плюсове и минуси, това е нашата лична любима форма на WordPress.
Плюсове на WordPress.org
За начало WordPress.org има цялата функционалност на WordPress.com, но на стероиди. Главно, независимо какво искате да създадете, имате 100% контрол и права върху съдържанието ви.
Тъй като WordPress.org просто ви предоставя системата за управление на съдържанието и нищо повече нямате възможност за a потребителски домейн име, вашето избор на хостинг планове и ваш избор всяка безплатна или премиум WordPress тема или плъгин намирате в мрежата.
Ако сте собственик на малък бизнес, който иска да представи своите продукти или услуги онлайн, то WordPress.org е единствената опция за вас. То предлага пълна поддръжка за електронна търговия чрез безплатни плъгини като WooCommerce и лесно цифрово изтегляне, както и услуги на трета част като Shopify и Ecwid.
И накрая, с WordPress.org небето е границата на това, което можете да направите с вашия уебсайт. Можеш изгради нещо. Искате ли да създадете сайт за членство? Предлагате онлайн курсове? Предоставяне на безплатни изображения? Да продадете собствените си теми за WordPress? Да събирате дарения за вашата благотворителност? Споделете вашите епични видеоклипове? Каквото искате да създадете самостоятелно хостван WordPress, може да го поддържа. Често е толкова лесно, колкото да инсталирате приставка за WordPress.
Противопоказания на WordPress.org
Трудно е да намеря минуси за нещо, което обичам и използвам всеки ден, но има няколко. Първият е този, използващ WordPress.org струва пари въпреки че самата WordPress е безплатна. Вашият план за регистрация и хостинг на домейн ще бъде най-малко 50 долара годишно. Това се предполага, че избирате споделен хостинг план и използвате само безплатни теми и плъгини.
Ако искате страхотна тема като многоцелевата тема Total и мощен управляван WordPress хостинг от реномирана компания като WP Engine, търсите начална цена от 400 долара годишно. Въпреки че все още бих твърдял, че това е малка цена за плащане на 100% персонализируем уебсайт, който можете да използвате за всякакви цели, и това е много по-добра сделка от бизнес плана на WordPress.com, тъй като имате пълна свобода да правите каквото и да е със своя уебсайт.
Допълнително трябва да инсталирате WordPress на вашия сървър. Настройката е във вашите ръце, но повечето хостинг компании предлагат инсталация с едно кликване (като Cloudways и Bluehost), така че това наистина не е голяма работа, освен ако не използвате персонализиран облак или специален сървър, който трябва да управлявате самостоятелно..
Последният недостатък е, че вие носите отговорност за уебсайта си сигурност и поддръжка. Когато използвате WordPress.com, те отговарят за всичко, освен за създаването на вашето съдържание, което означава, че основните актуализации на WordPress и кръпките за сигурност се обработват от тях. С WordPress.org вие носите отговорност за актуализирането на вашата версия на WordPress и използването на основни мерки за сигурност на WordPress като силни пароли и редовни архивиране на уебсайтове..
Въпреки че, заслужава да се отбележи, че тази задача лесно се решава с помощта на управляван хостинг на WordPress или споделен хост, който предлага автоматични актуализации. Хостинг компании като WP Engine и Flywheel се грижат за основните актуализации, сканирането на зловреден софтуер и дори архивирането на уебсайтове за вас. Оставяйки ви свободен да се съсредоточите върху съдържанието си.
Бърз шаблон за сравнение на WordPress
Разгледахме много плюсове и минуси, така че решихме, че може да се насладите на бърза справка, за да можете да видите функциите на WordPress.com и WordPress.org с един поглед.
Защо избираме WordPress.org
Когато стигнем до него, ние смятаме, че WordPress.com е най-подходящ за любители, онлайн резюмета и малки фирми, които просто се нуждаят от уебсайт за създаване на основно присъствие в мрежата. Всичко над и извън това наистина е по-подходящо за самостоятелно хостван WordPress.org.
Сега големият въпрос – защо избрахме WordPress.org? Нашите разсъждения бяха лесни.
Харесва ни да имаме контрол над нашето съдържание, нашия хостинг и доходите ни. Нашият блог е буквално наш бизнес и наличието на пълен авторитет над нашия уебсайт ни даде възможност да създадем нещо успешно.
Ние също имаме свободата да растат според нуждите. И ние имаме. В един момент бяхме на споделен хостинг план от HostMonster, след това се преместихме на виртуален сървър на Media Temple и в крайна сметка кацнахме там, където сме днес, със собствен супер бързо управляван сървър от WP Engine (и не можахме да бъдем по-щастливи – страхотни са!).
WordPress.com не ви дава избор на сървър, всичките им планове са хоствани на споделени сървъри (освен ако не можете да си позволите облачната VIP опция, разбира се). Както казахме преди, ако имате блог като хоби, тогава споделеният сървър е напълно добре и WordPress.com вероятно би работил чудесно за вас. Но за всеки, който иска да развие марка или бизнес, наистина трябва да обмисли въздействието, което по-добрият хостинг има върху пъти за зареждане на вашата страница и това е нещо, което WordPress.com в момента не предлага.
WPExplorer също стартира като блог, но той се разраства и включва много безплатни теми за WordPress и премиум теми (чрез Themeforest и Creative Market). Всички наши демонстрации на теми и архиви на онлайн документация се хостват на нашия собствен сървър, използвайки за многостранна мрежи. Това е нещо, което просто не е възможно с WordPress.com.
И последно ние обичаме общността на разработчици и потребители, които са избрали WordPress.org точно като нас. Събития като WordCamps, Срещи с WordPress, PressNomics, LoopConf, Конференция в Престиж и WooConf всички са съсредоточени около хоствания WordPress и страхотните хора, които го използват всеки ден. Разбира се, все още можете да присъствате на тези събития, ако използвате WordPress.com, но темите и презентациите най-вече (или изцяло) се концентрират около самодържания WordPress.
Ние даваме кредит на WordPress.com за това, че е полезен стъпал по пътя към създаването на страхотен блог, но според нас WordPress.org е ясният победител, ако искате да изградите успешен онлайн бизнес или марка.
3 стъпки, за да започнете работа със самостоятелно хостван WordPress
Ако WordPress.org също ви звучи чудесно, тогава защо не създавате блог? Защо не го направите точно сега? За по-малко от 15 минути можете да имате готов уебсайт за работа! Ето нашите 3 лесни стъпки как да създадете уебсайт на WordPress.
1. Изберете вашето име на домейн и хостинг план
На първо място трябва да вземете решение за име на домейн за вашия уебсайт. Уверете се, че каквото изберете е подходящо за вашия уебсайт, и ако изобщо е възможно, посетете .com URL адрес (докато неща като .xyz или .vegas са сладки, повечето потребители се доверяват и помнят повече класически имена на .com). Можете да получите име на домейн за 99 цента (за първата година) от GoDaddy, но проверете дали хостингът ви включва първо безплатно име на домейн (Bluehost включва безплатен домейн с всичките им планове).
Също така трябва да изберете добър хостинг план. Споделеният хостинг предлага много енергия за чисто нови уебсайтове, а облачният хостинг предлага много гъвкавост. Въпреки това управляваният хостинг на WordPress завинаги ще бъде наш хостинг по избор, тъй като хостът напълно управлява вашата инсталация и поддръжка за вас, като ви дава свободата да се съсредоточите върху персонализирането на вашия дизайн, създаването на вашето съдържание и изграждането на вашата марка.
- Bluehost споделен хостинг на WordPress от $ 3.95 / месец
- Cloudways управляван облачен хостинг от $ 5 / месец
- WP Engine Управляван WordPress хостинг от $ 29 / месец
2. Изберете Качествена WordPress тема и приставки
След като вашият домейн и хостинг са готови да преминете следващата стъпка е да изберете тема на WordPress, която добавя стил и функции, подходящи за вашия бизнес. В зависимост от вашата ниша или фокус ще искате да разгледате различни теми на WordPress, за да намерите най-подходящата за вас, но ето няколко от нашите любими, ако имате нужда от помощ при вземането на решение.
- 4 от най-добрите Premium WordPress теми за Infopreurs
- Най-добрите WordPress теми за бизнеса
- 10+ най-добри теми за фотоблогиране на WordPress
- Най-добрите налични видео теми за WordPress
- 10 най-добри теми за ресторант и кафе за WordPress
- И още в нашата блог тема WordPress Themes!
Точно като вашата тема, трябва да изберете няколко качествени приставки, за да помогнете на вашия уеб сайт да стане по-добър.
- Yoast WordPress SEO Инструкция за бързо инсталиране и настройка
- Направете своя WordPress сайт многоезичен: 9 страхотни приставки за превод
- Изградете успешен онлайн магазин с WooCommerce
- 50 основни приставки за WordPress, които всеки блогър трябва да знае
- 6-те най-добри безплатни приставки за добавяне на форум към вашия WordPress блог
- Плюс много други препоръки в нашия най-добър раздел за блогове на WordPress плъгини
3. Добавете съдържанието си
Абсолютната последна стъпка е да създадете страхотно, SEO приятелско съдържание, което ще привлече нови читатели и поддържа текущите, за да може бизнесът ви да расте. Просто бъдете себе си и напишете това, за което сте страстни!
Имате нужда от помощ за започване? Ето няколко полезни статии от нашите автори, които ще ви дадат насоки относно оптимизацията на изображението, заглавия и тагове и други, които ще ви помогнат да направите своя блог успешен!
- Съвети за Blogging за WordPress, за да направите своя блог успех
- Как да напишете по-добри заглавия и маркери за WordPress
- Най-добрите приставки за оптимизация на мобилни сайтове на WordPress
- Как да оптимизирате изображенията за WordPress, Пълно ръководство
- Съвети за маркетинг на съдържание за малки предприятия, използващи WordPress
Обобщавайки
Надяваме се, че сте намерили нашето ръководство полезно за разбиране на разликите между WordPress.com и WordPress.org. Най-голямата разлика е, че с WordPress.org вие имате пълен контрол над уебсайта си – хостинг, теми, плъгини, стайлинг, съдържание – всичко това. И тази голяма разлика е точно защо ние използваме самостоятелно хостван WordPress точно тук на WPExplorer.
Кажете ни – кой предпочитате? WordPress.com или WordPress.org? Ще се радваме да чуем защо избирате една версия на WordPress над другата, както и всички други съвети, които бихте могли да имате за тези, които са нови в WordPress.