Какво е RSS? Е, RSS означава „Наистина проста синдикация“, въпреки че нейният произход може да се проследи до „Обобщена информация за сайтове“. Най-просто казано, RSS е средство за синдикиране на съдържанието на уебсайта по изключително ефективен и организиран начин. Публикуван през 1999 г., RSS оказа огромно влияние върху развитието на Интернет – по-специално как се използва съдържание. Хората вече няма нужда да посещават любимите си сайтове, за да преглеждат най-новите статии.
Новини сайтове като BBC и New York Times, силно промотираха RSS иконата в своите сайтове. Можете да се абонирате за целия NY Times или просто за секцията за финанси – всичко, което трябваше да направите, е да се абонирате за конкретна RSS емисия. Такава беше красотата на RSS! Казано накратко, RSS беше и е, един от най-популярните медиуми на масово разпределение на съдържанието за издатели, и масово потребление на съдържание за читатели (или посетители).
Contents
Perks на RSS: Производителност и четимост
RSS буквално беше стикът, който движеше растежа на блоговете и подкастинга. Можете да се абонирате за любимите си блогове и да спестите много време, като просто прочетете съдържанието във вашия RSS четец. По същество вие правете много повече, като харчите по-малко и в крайна сметка запишете a много от време.
Едно от най-неоценените (или по-скоро нечувани) предимства на използването на RSS емисии е четливост. Ние хората сме навици. Замисляли ли сте се защо почти всички романи следват определен размер и ширина на страницата, подравняване на текст, височина на реда, брой думи на ред, тип и размер на шрифта? Направено е, за да създаде оптимално удоволствие при четене – по-малко да напрягаме очите си, да фиксираме движението на очите и да подобрим скоростта на четене във времето.
RSS четците правят същото. Можете да зададете предпочитания шрифт, размер и височина на реда. Когато четете различно съдържание на едно и също типографско оформление, скоростта на четене се подобрява. Всеки сайт има собствен дизайн, типография и цветова палитра. Някои може да ви харесат, докато някои може да сте абсолютно безчестиви. RSS преодолява тази празнина и ви дава пълноценен опит за четене.
RSS емисии
Повечето от нас са запознати с термина „RSS икони“ – оранжевите кутии с бялата икона, налични в повечето сайтове. Е, тези икони свързват към RSS емисията на вашия уебсайт. Те се използват главно за предоставяне на съдържание на посетителите на вашия сайт или в други случаи на вашите клиенти. По-скоро е кодирана RSS емисия маркиран-нагоре в XML (Разширяем език за маркиране). RSS четци и уеб браузъри, които имат вградена поддръжка за анализиране на RSS емисии (например Mozilla Firefox), могат правилно да четат или синтактична RSS емисия Други браузъри като Google Chrome, които нямат вградена поддръжка за емисии, ще показват XML данни по подразбиране, когато щракнете върху връзка за RSS канал.
Генериране на RSS емисии
RSS емисии трябва да бъдат генерирани ръчно когато сте създали сайт на чист HTML код, т.е. когато не използвате CMS. В такива случаи можете използват онлайн услуги за генериране на RSS емисия за вас. След като настроите своя RSS генератор, веднага щом публикувате статия в сайта си, вашата RSS емисия ще включва тази нова публикация. Хората, които са се абонирали за тази RSS емисия, могат да изтеглят статията (ите) с помощта на RSS четец. (Ще стигнем до това малко). WordPress обаче е малко по-различен.
WordPress и RSS
WordPress има вградена поддръжка за RSS. Веднага след като публикувате публикация, WordPress ще я достави всичко неговите RSS емисии. Всичко това се прави вътрешно и не е нужно да щракнете върху един бутон, за да го направите. Може би сте забелязали, че използвах думата всичко. Именно там се крие красотата на WordPress (заедно с хиляди други бонуси).
На вашия сайт WordPress на практика има „n“ брой RSS емисии. Броят зависи от количеството публикувано съдържание – т.е. броя на таговете, авторите и категориите. WordPress поддържа четири типа RSS формати:
- RSS
- RSS 2.0
- Атом и
- RDF – Рамка за описание на ресурсите
RSS емисиите могат да бъдат достъпни чрез следната структура на URL адресите:
Структура на URL адреса по подразбиране | Доста перманентна структура |
---|---|
www.example.com/?feed=rss | www.example.com/feed/ |
www.example.com/?feed=rss2 | www.example.com/feed/ |
www.example.com/?feed=atom | www.example.com/feed/atom/ |
www.example.com/?feed=rdf | www.example.com/feed/rdf/ |
Силно препоръчително е да използвате формат RSS 2.0, тъй като това е най-популярният и широко поддържан формат. Също така трябва да популяризирате връзките си към емисиите, като използвате доста перманентната структура, тъй като те са лесни за четене и запомняне. Да не говорим, повечето сайтове следват доста постоянната структура.
Множество RSS емисии в WordPress
Сега за най-интересната част – разполагане на множество RSS емисии с WordPress. Досега говорихме за това как RSS може да разпространява съдържанието на сайта. WordPress ви позволява да разделите RSS абонамента на конкретни нива. Това дава възможност на вашите посетители да се абонират за точен съдържание, което желаят.
Как работи?
Да приемем, че имате категория, наречена “Психология” и таг „Ведична терапия“ във вашия блог. Читател, който иска всички публикации, подадени по психология, може просто да добави http://www.example.com/category/phychology/feed към техния RSS четец. В бъдеще само публикации, публикувани под психология категорията ще бъде предоставена в тази емисия. По подобен начин човек може да добави http://www.example.com/tag/vedic-therapy/feed до RSS четеца за достъп до всички публикации, маркирани с Ведична терапия. Ето асортимент от различни налични емисии:
Тип абонамент | Доста Постоянна връзка |
---|---|
Категории | http://www.example.com/category/categoryname/feed |
Tags | http://www.example.com/tag/tagname/feed |
Коментари | http://example.com/comments/feed/ |
автор | http://example.com/author/authorname/feed/ |
Търсене | http://example.com/?s=searchterm&feed=rss2 |
Персонализирани типове публикации | http://example.com/feed/?post_type=posttypename |
Можете също така да групирате няколко категории, няколко маркера и комбинация от двете във вашите емисии. Има неограничен брой възможности за RSS емисии. Всъщност зависи от начина, по който читателят (т.е. вие и аз) го използва (вижте официална документация за WordPress за да разберете повече).
съчетание | Проста (По подразбиране) Препратка |
---|---|
Множество категории | http://www.example.com/?cat=42,43&feed=rss2 |
Множество тагове | http://www.example.com/?tag=tag1,tag2&feed=rss2 |
След като подготвите емисиите си, можете да показвате собствените си персонализирани емисии (или тези от други уебсайтове) с помощта на приставка за WordPress. Том написа страхотна статия за използването на WP RSS Aggregator WordPress плъгин за импортиране, обединяване и показване на RSS емисии на вашия уебсайт (чудесен инструмент, ако правите много гостуващи блогове на други уебсайтове и искате да включите линкове към тези публикации самостоятелно уебсайт)
RSS четци
RSS четецът е софтуер, който ви помага да следвате и управлявате множество RSS емисии. Когато кажа управлявам, Аз строго говоря за гледната точка на потребителя. За да започнете, можете да добавите „n“ брой RSS емисии и да ги организирате в папки, маркери и категории. Специфичните характеристики варират в зависимост от използвания RSS четец, но общите характеристики са същите.
RSS четците могат да бъдат готови за различни платформи и за мобилни устройства. Налични са множество четци за почти всички операционни системи – Windows, Mac, UNIX и множеството вкусове на Linux. С затваряне на Google Reader, видяхме стабилен ръст на броя на независимите RSS четци. Най-популярните днес са всички уеб базирани и имат приложения за всички мобилни операционни системи – Windows, iOS и Android. Примерите включват Feedly, Bloglines, Feedzilla, NewsBlur и NetVibes.
Изключване
RSS е един от най-мощните инструменти за доставяне на прясно съдържание от зората на новото хилядолетие. Но в наши дни приоритетът му е да се спускаме надолу. Маркетингът по имейл е новото дете в блока. Защо? Просто е. С RSS не получавате имейл адресите на своите абонати. Със закриването на услугата Feedburner също е доста сложно да се изчисли броят на абонатите на RSS.
С абонатите на имейл получавате достъп до по заявка пул от клиенти. При RSS обхватът е ограничен. Ето защо повечето тежки сайтове с трафик са преместили емблематичната икона на RSS точно до долния колонтитул, докато някои са спрели RSS напълно. Полетата за абонамент за електронна поща се показват по всякакъв възможен начин – изскачащи прозорци, заглавки, странична лента и колонтитули.
Аз считам, че RSS е a необходимо комуникационна среда – тъй като се абонирам за много сайтове и не ме интересува идеята да наводни входящата ми поща. За вас – каква е позицията ви към RSS? Да или не? Използвате ли RSS четци или добавяте статиите си към услугите за четене по-късно като Instapaper или Pocket? Ще се радваме да чуем вашите мисли!