Стартирането на блог – технически казано – е изключително лесно. Наистина ли. Всичко, от което се нуждаете, е 10 минути от вашето време, 5 долара, за да спестите хостинг, и е добре да продължите! Плюс това, с всички функции за инсталиране с едно кликване, които много уеб хостове предоставят в наши дни, дори не е нужно да знаете какво се случва под капака. Като се казва, страхувам се, че тук приключва приказката.
Грижата за първоначалната настройка е само началото на вашето приключение и от този момент напред ще трябва да се справите с много предизвикателства, всички от които могат да затруднят блога ви много по-трудно. Сигурен съм, че сте забелязали, че съветите за блогове не са нещо, което е малко в мрежата, така че това, което искам да направя днес, е да предприемем различен подход. Нека го направим интересно и да поговорим какво да направите, за да объркате блога си.
Ще се спра на темата от два отделни ъгъла:
- Технически проблеми – тези, които могат да убият вашия блог за една нощ просто така, без предупреждение
- Проблеми с начина, по който публикувате съдържание – тези, които ще продължат да убиват блога ви постепенно, една стъпка по едно
Contents
- 1 1. Не сте готови за хардуерна грешка
- 2 2. Не се използва Plugin за защита
- 3 3. Падане за доста (на повърхността) безплатна тема
- 4 4. Не се създава редакторски акаунт за ежедневни блогове
- 5 5. Показване на отрицателно социално доказателство
- 6 6. Използване на етикети и категории на случаен принцип
- 7 7. Несъответствие с дължината на съдържанието
- 8 8. Фокусиране върху пътя на монетизиране твърде рано
- 9 9. Да не разрешавате себе си за консултации или директна работа с клиента
- 10 10. Няма списък с имейли
1. Не сте готови за хардуерна грешка
Има нещо, което трябва да знаете за хардуера (сървъри, твърди дискове, други машини, които по принцип поддържат сайта ви онлайн). Работата е там само въпрос на време е преди сървърът ви да ви прекъсне. Наистина няма ако. Има само кога.
Всеки човек, който някога е работил във възстановяването на данни, ще ви каже, че всички твърди дискове (това е 100 процента) се провалят в даден момент. При условие, някои се провалят на втория ден, други се провалят след 20 години безупречно представяне, но всички в крайна сметка се провалят. Ето го интересна публикация от Backblaze за това колко дълго траят дисковите устройства, само за да ви дам представа. Ето защо, вместо да се надявате, че провалът няма да се случи с данните на вашия сайт, по-добре е да се подготвите и да настроите нещата по начин, така че да можете отново да стартирате сайта си..
На първо място, трябва да се грижите за архивирането на сайтове. В основата си архивирането е просто нещо. Става въпрос за запазването на копие на уебсайта ви на друго място, различно от стандартния ви сървър. Можете да получите такава функционалност с плъгин като UpdraftPlus. Той ще създаде резервно копие и имате опциите да го съхранявате във вашия Dropbox, Google Drive, имейл и т.н. След това можете да вземете това архивиране и да го използвате, колкото желаете. Или можете да потърсите решение за по-висок клас и да си вземете VaultPress сметка.
Друга услуга, която си струва да проверите, е CloudFlare. CloudFlare създава множество копия на вашия уебсайт и ги разпространява в мрежа от сървъри. Поради това получавате множество предимства и някои допълнителни защити на сайта са само едно от тях. (Между другото CloudFlare е безплатен.)
Като се погрижите за архивирането на сайтове и разполагате с инструмент като CloudFlare във вашия арсенал, ще ви позволи да запазите сайта си за малко по-дълго (ако той се провали) и също така ще ви позволи да го възстановите по-бързо на нов уеб хост основен провал на хостинга.
2. Не се използва Plugin за защита
Въпреки че знам, че плъгините са също толкова голяма част от проблема, колкото са част от решението (често има много недостатъци на сигурността в остарели или нискокачествени приставки), като някои висококачествени приставки за сигурност могат да се изплатят само.
Ето това е нещото Има много различни заплахи, които само чакат да хвърлят удар на вашия уебсайт. Имате хакери, ботове, уязвимости на сървъра и др. Някои добри приставки за сигурност ще ви помогнат да се защитите от тези заплахи. Ето две от любимите ми:
- BulletProof Security: Един от най-добрите .htaccess приставки за сигурност там. Най-хубавото в това е, че дори не е нужно да знаете какво .htaccess е да използвате този плъгин. Има вградени пресети, които ще се грижат за вашия сайт на автопилот.
- Sucuri Security: Можете да го използвате, за да сканирате вашия сайт от време на време и да се уверите, че междувременно нищо не се е случило с неговата цялост. Той извършва редица проверки на неща като злонамерен софтуер, XSS, инжекции с JavaScript и много други неща.
3. Падане за доста (на повърхността) безплатна тема
Всички искат да имат хубаво изглеждащ сайт. Това е само естествено Но трябва да внимавате да не получите лошо кодирана тема, само защото визуално я харесвате. Казвал съм го многократно по време на кариерата си в WordPress, но ще го кажа отново – внимавайте, когато става въпрос за безплатни теми. Много често те са пълни с криптиран код, статични SEOd връзки, JavaScript, блокиращ футера, и кой знае какво още. Разбира се, има някои безплатни теми, които са с високо качество, но изтегляйте само безплатни теми от реномирани източници.
Въпреки че ще се натъкнете на стотици публикации в списъка в мрежата, давайки ви „най-добрите безплатни WordPress теми за [BLANK]“, не трябва да им се доверявате толкова много. Хората, които публикуват тези списъци, рядко преминават през всяка тема поотделно, за да проверят дали това всъщност е качествен продукт. Вместо това те разчитат само на визуализациите. Какво означава за вас – читателя – е, че никога не можете да знаете със сигурност дали дадена тема ще бъде безопасна. Накратко, бъдете внимателни, когато търсите безплатна тема. Опитайте тези алтернативни пътеки вместо това:
- Точно тук, в WPExplorer, ние предлагаме няколко страхотни безплатни теми за WordPress. Нашите безплатни теми са кодирани внимателно и включват премиум функции като персонализирани типове публикации, шрифтове на Google, плъзгачи за теми и други.
- Най- официална директория за теми в WordPress.org. Всички теми в директорията са тествани, така че поне не е нужно да се справяте със злонамерен код, който някой включи нарочно.
- Търговски тематични магазини. Освен че предлагат премиум (платени) теми, някои магазини за теми също раздават безплатни теми като промоционален метод.
И най-накрая, знам, че този съвет може да не стои добре с някои от вас, но ако искате сигурна, сигурна, функционална и приятно изглеждаща тема, ще трябва да платите за нея 90% от времето. Можете също така да наемете дизайнер, който да изгради персонализирана тема за вас, но това ще ви струва много повече.
4. Не се създава редакторски акаунт за ежедневни блогове
WordPress има набор от вградени потребителски роли, които можете да използвате, когато създавате нови акаунти за себе си или за вашия екип. Има акаунти за абонати, сътрудници, автори, редактори и администратори. Профилът по подразбиране, който ви дава WordPress, когато за първи път инсталирате вашия сайт, е основният акаунт на администратор (между другото, никога не правете вход „администратор“). Трудната част, която те не ви казват, е, че е много добра практика да не използвате този акаунт за редовна употреба. Акаунтът на администратора има достъп до всеки раздел на WP-администратор и може да се използва за промяна на всяка настройка. Просто нямате нужда от него, за да се справя със стандартните си блог задачи.
За да пишете и публикувате, създайте акаунт за редактор за себе си с полускладна парола, която все още можете да запомните. И когато става въпрос за администраторския акаунт, променете данните за вход в нещо неочевидно (като „сайта-началник-началник“) и променете паролата на нещо неразбираемо, като използвате няколко типа символи (като „dfqWW341 ## 2“) , След това съхранявайте тази парола с инструмент като 1Password или LastPass.
5. Показване на отрицателно социално доказателство
Това наистина ме учудва, но по някаква причина блогърите продължават да инсталират онези големи набори от социални медии, споделят бутони из сайтовете си (множество бутони за Facebook, Twitter, Pinterest и така нататък), само за да им покажат всички нули. Като този:
Какво ви казва това? Ето един подсказка: Това ви казва, че страницата, която четете, е непопулярна. И продължавайки тази мисъл, тя също така ви казва, че вероятно не би трябвало да губите време и да я прочетете. Не ме разбирайте погрешно, мисля, че бутоните в социалните медии са страхотни. Те предоставят най-лесния начин за посетителите ви да споделят вашето съдържание. Но трябва да ги използвате правилно, ако искате те да ви помогнат да развиете своя блог, вместо да навредите на усилията си чрез отрицателно социално доказателство. Две решения:
- Използвайте приставка за споделяне на социални медии, която изобщо не показва числата (като например AddThis Share Buttons).
- Използвайте плъгин за споделяне на социални медии, който показва числата само когато те достигнат зададен праг (например Социална война).
6. Използване на етикети и категории на случаен принцип
В основата си категориите и маркерите имат за цел да улеснят навигацията около съдържанието ви. С други думи, трябва да използвате само категории и маркери, за да помогнете на читателите си да разберат за какво е дадена публикация. Категориите са с много общ характер. Всъщност ви насърчавам да създадете само шепа категории за вашия блог и след това да присвоите публикациите си в блога само на една категория. Например, ако вашият блог е за готвене, категориите могат да бъдат: закуска, обяд, вечеря.
С маркерите е малко по-сложно. Един от най-добрите читателски подходи, които открих, е да се отнасяме към тях като към списък с теми, за които се публикува вашата публикация. Например, да кажем, че има публикация, озаглавена „Най-добрите 10 начина за реализиране на вашия бизнес онлайн“. Самото заглавие не дава много по отношение на действителното съдържание. Ако обаче видите, че е маркиран с „Facebook, Twitter, имейл маркетинг, локално SEO“, това е съвсем различна история. Получавате много ясна представа относно обхвата на темите, които ви очакват вътре.
Съвети за маркиране
Ето набор от насоки, които можете да използвате, когато маркирате публикациите си:
- Преминете през публикацията си, изберете отделните теми, които обсъжда, използвайте ги като маркери.
- Придържайте се към общи условия. Точно както в примера по-горе („Facebook, Twitter, имейл маркетинг, локално SEO“).
- Не третирайте маркерите като SEO инструмент и не използвайте многословни ключови фрази (ключови думи) като маркери.
- Не повтаряйте един и същ маркер, използвайки множество алтернативи, всички имат едно и също значение. Пример: „Съвети във Facebook, съвети във Facebook, трикове във Facebook.“
Забележка: За да улесните работата с маркери, не забравяйте да проверите плъгин като Автоматично маркиране на публикации. Въпреки че този плъгин не е актуализиран от няколко години (използвайте на свой риск), той изглежда все още работи. Тя ви позволява да зададете фиксиран списък от тагове, а след това анализира всяка публикация, която публикувате и автоматично присвоява маркерите. Това е допълнително удобно.
7. Несъответствие с дължината на съдържанието
Само за него, нека кажем, че сте абонат на New York Times. Как бихте се почувствали, ако една седмица вестникът беше дълъг 20 страници, следващата седмица – 200 страници, а седмицата след това – 56 страници? Не би ли било объркващо? Точно това чувстват вашите читатели, когато не сте в съответствие с дължината на съдържанието ви
Ако сте последователни, от друга страна, вашите читатели винаги знаят какво да очакват, когато видят ново заглавие. И в този случай да бъдеш предсказуем работи само в твоя полза. Изберете целеви диапазон на съдържание (снимаме за 1500-2500 думи на WPExplorer) и се придържаме към него.
8. Фокусиране върху пътя на монетизиране твърде рано
Е, когато казвам „твърде рано“, това, което всъщност имам предвид, е „да се надявам да направя доходи на пълен работен ден твърде рано“. Настройването на някои канали за монетизиране отпред е само по себе си добър навик. По този начин вие уведомявате читателите си, че блогът може в даден момент да се превърне в предприятие с печалба. Така че е по-малко вероятно да изпитате каквато и да е реакция, когато внедрите други методи за осигуряване на приходи по-късно.
Но частта, която много хора грешат, е взривяване на блоговете им със секция AdSense отгоре на секция AdSense срещу платена промоция, така че изглежда, че действителното съдържание дори не играе основна роля. Насърчавам ви да поемете по различен маршрут. Започнете с малки. Задайте малък блок на AdSense някъде във вашия блог на WordPress, ако искате. Можете да го направите с обикновена текстова джаджа – просто поставете там своя AdSense код. След това започнете да включвате партньорски връзки в публикациите си (просто не забравяйте да включите FTC разкриване на страницата си). Не го третирайте като сигурен начин да спечелите печалба, а като нещо, за да приучите читателите си към някаква форма на осигуряване на приходи. Това е всичко.
9. Да не разрешавате себе си за консултации или директна работа с клиента
Нещо, което може би си мислите в момента, е защо този човек прекарва толкова много време да говори за различни неща, свързани с пари. Искам да кажа, наистина ли е толкова важно за доброто състояние на вашия блог? Е, както се оказва, така е.
Нека го кажа така. Никога не съм срещал никого, който е изоставил блога си поради технически проблем. Но попаднах на десетки хора, които го направиха, защото вече не можеха да продължат да инвестират в блога без възвръщаемост на хоризонта. Независимо дали ни харесва или не, парите имат значение. Рекламата – спомената в предишната точка – е един от най-популярните методи за печелене на пари с блог. Това е отличен пример за пасивен поток от доходи – нещо, което ви прави пари без активна работа от ваша страна.
Но има и другата страна на монетата Активен доход. С други думи, предлагайки своя опит и време в замяна на пари. Изграждането на вашата марка и репутация до степен, в която ще имате постоянен поток от клиенти, умоляващи да наемете, които можете, и ще ви отнеме много време. Но както се казва, най-доброто време за засаждане на дърво е преди 20 години, второто най-добро е днес. Затова започнете сега. Създайте страница „Наемете ме“ – подобна на страница „За“, но насочена към убеждаване на потенциален клиент защо те искат да ви наемат.
Наеми ме Съвети за страница
Една добра страница „Наемете ме“ трябва да се състои от следните елементи:
- добро заглавие, което насърчава хората да се свържат с вас
- услуги, които предлагате
- социално доказателство (броят на коментарите / споделянията, които получавате)
- Отзиви
- форма за контакти
10. Няма списък с имейли
„За много собственици на сайтове, над 75% от посетителите вероятно дори няма да дадат допълнителен поглед на сайта ви.“ –Адам Конъл от Съветник за блогове
Просто е в мрежата. Просто се случва твърде много разсейване навсякъде, за да може хората да се придържат дълго. Въпреки това, един от малкото ефективни начини да ги върнете е да имате опция за абонамент за имейл. Когато някой се абонира, той влиза в списъка ви с бюлетини, в който момент можете да ги уведомите по имейл всеки път, когато публикувате нова статия. Това ефективно ще върне процент от тези хора обратно на вашия сайт.
За щастие за всички, тези дни създаването на бюлетин е доста просто. Не много отдавна писахме за плъгини, за да разширим списъка си с имейли и електронни капелни кампании. Чувствайте се свободни да преглеждате тези публикации, за да получите пълната инструкция.
Има ли нещо друго, за което трябва да се притеснявате?
Разбира се, има много неща, които могат да ви създадат проблеми от техническа гледна точка. За щастие, ние обхванахме много от тях в предишните си публикации, така че вместо да изброявам всичко тук отново, просто ще ви дам връзките:
- Най-честите SEO грешки в WordPress на място
- Най-често срещани грешки на начинаещите WordPress
- Чести грешки в защитата на WordPress, които правят много уебсайтове
- 22 Грешки при преобразуване на убийства на вашия уебсайт WordPress
- 15 Грешки в WordPress, които трябва да се избягват на всяка цена
Въпреки че има много неща, които могат да се объркат, не се обезсърчавайте. Нека не забравяме, че WordPress е изключителен софтуер и че просто ще отнеме известно време, преди да станете специалист по него. За сега просто започнете, като се запознаете с нещата, описани тук, и се подгответе за втората част. В него ще обхващаме съвсем различни видове начини да объркате вашия блог.
Което е най-смъртоносното?
И така, сега, когато преминахме през целия списък от 10 стъпки, отделете малко време, за да опитате и да изберете най-големия блог убиец от всички тях. Какво е вашето мнение? Има ли някой от техническите проблеми? Или може би сте повече като мен и смятате, че да не печелите пари от блога за дълъг период от време е още по-смъртоносно? Така или иначе, не се колебайте да споделяте в коментарите и по-важното е също да се чувствате свободни да не направете някоя от тези грешки в блога си.