Имате ли уебсайт, който искате да преминете от Joomla към WordPress? Според нас това е фантастична идея. WordPress е Ако в момента използвате Joomla като своя CMS, тази статия ще ви покаже как да преместите вашия сайт по два различни начина.
Когато става въпрос за преминаване от една CMS към друга, обикновено има три начина да го направите:
- Ръчно
- Чрез инструмент или услуга (плъгин, разширение или външен софтуер)
- Наемете професионалист
Фактът, че сте попаднали на тази статия, вероятно означава, че се чудите как да го направите сами, така че можем да вземем и вариант 3 от масата (но не забравяйте, че е там, ако попаднете на неравности по-късно по пътя и ако имате голям или сложен уебсайт, вероятно е най-добрият ви вариант). Първата опция трябва да се използва само ако сте опитен разработчик. Отново фактът, че търсите това вероятно означава, че не сте експерт по SQL и PHP, готови да се справите с хода ръчно. Това ни оставя с добър номер 2.
В тази публикация се справяме как да преместим сайта си с помощта на инструмент или услуга, в случая безплатен плъгин, наречен FG Joomla към WordPress.
Contents
- 1 Разлики между Joomla и WordPress
- 2 Как да мигрирате Joomla към WordPress с приставка
- 2.1 1. Инсталирайте WordPress в нова папка в локалното развитие
- 2.2 2. Инсталирайте FG Joomla в WordPress Plugin на локалния тестов сайт
- 2.3 3. Започнете миграцията на Joomla към WordPress
- 2.4 4. Време за преместване
- 2.5 5. Адрес на Featured Images
- 2.6 6. Преместете модулите към джаджи
- 2.7 Bonus Plugin: CMS2CMS Joomla към WordPress
- 2.8 заключение
Разлики между Joomla и WordPress
Първо, нека да разгледаме няколко предизвикателства, с които може да се сблъскате, преди да разгледаме как да преместим уебсайта си от Joomla в WordPress. Може би най-голямото притеснение, което повечето хора имат, докато преминават от една CMS към друга, особено ако използват услуга, е, че докато Joomla и WordPress са „системи за управление на съдържанието“, те започват с различни целеви пазари. Поради това те в крайна сметка стават съвсем различни.
Първоначално Joomla е бил CMS, докато WordPress стартира просто като ясно очертана, лесна за използване платформа за блогове. Това означава, че не само администраторските интерфейси са различни, но и начинът, по който всяко CMS структурира съдържанието на уебсайта, също е различно.
Компоненти срещу джаджи
Компонентите на Joomla се справят с всички форми на съдържание извън статията, включително неща като Менюта, изображения на заглавия и други подобни, които се обработват по различен начин от WordPress.
В WordPress джаджите обикновено получават една или повече определена област, в която можете да изберете да ги показвате, досега, почти същото.
Теми срещу шаблони
Тук няма много голяма разлика. И шаблоните, и темите се занимават с това как съдържанието в базата данни се извежда и подрежда за посетителите.
Банери, форми за контакт и др
Това са функции, които са включени в стандартната Joomla и нямат пряк партньор в основния WordPress. Но бъдете сигурни, че има плъгини, които могат да бъдат инсталирани, които се справят с този вид неща.
В основните характеристики на плъгина FG Joomla to WordPress, голяма част от тях всъщност се занимават с преобразуването на тези неща в съответните им WordPress колеги (но в случая на безплатната версия на приставката, информацията за контактната форма не се изнася – но е достатъчно лесно да създайте форма за контакт с плъгин).
Така че със загрижените проблеми, нека да се движим!
Как да мигрирате Joomla към WordPress с приставка
Преди всъщност да започнете да се опитвате да преместите уебсайта си, е в най-добрия си интерес да го архивирате. Можете например да използвате Joomla Akeeba разширение, или архивирайте ръчно уебсайта си. Трябва също да изпробвате хода по местно развитие. Можете да разгледате нашето ръководство за инсталиране на WordPress локално, за да видите как да го настроите. Или просто инсталирайте WordPress в нова папка, ако вече имате локална настройка за Joomla.
Чрез тестване на вашата миграция от Joomla към WordPress на местно ниво можете да изработите всички прегради по свое време и в личния живот на вашия собствен сървър. След това, след като оправите версията на WordPress на вашия уеб сайт до съвършенство, можете да използвате това ръководство, за да преместите уебсайта си от localhost към жив сървър.
1. Инсталирайте WordPress в нова папка в локалното развитие
Ако имате Softaculous или подобен софтуер във вашия Cpanel за вашия локален сървър за разработчици, можете просто да инсталирате WordPress с едно щракване.
Ако не, изтеглете най-новата версия на WordPress от техния сайт. След това създайте нова папка във вашата папка www или htdocs (зависи от настройката), например joomlamove.
След това отворете местния phpMyadmin и създайте нова база данни, както и проверете потребителските си акаунти.
Сега отворете папката WordPress във вашия браузър и трябва да видите екрана за инсталиране с молба да изберете език. Изберете език по ваш избор, след което попълнете информацията от базата данни.
Сега просто изберете име на сайта и потребителско име / парола и сте готови. Вече имате уебсайта си за подвижен тест, създаден локално, така че е време да преминете към следващата стъпка.
2. Инсталирайте FG Joomla в WordPress Plugin на локалния тестов сайт
FG Joomla до WP е безплатен плъгин, разработен за преместване на цялото ви съдържание от една CMS в друга. Както споменахме, той е безплатен и късметлия, за да може да бъдете намерени в директорията на WordPress плъгини в таблото за управление.
За да инсталирате вход за плъгини към вашата локална версия на страницата wp-login.php и отворете екрана с приставки. Просто потърсете приставката FG Joomla to WordPress, за да я инсталирате и активирате.
3. Започнете миграцията на Joomla към WordPress
За да използвате главата на приставката към Инструменти> Импортиране и кликнете върху връзката „стартиране на вносителя“ под Joomla (FG) заглавие.
Сега използвайте функцията за „изпразване на цялото съдържание на WordPress“.
Отидете на екрана с приставки и изчистете всички данни на WordPress.
Когато бъдете подканени, внимателно попълнете URL адреса на вашия сайт и цялата свързана информация в базата данни. Не забравяйте да проверите двойно префикса на таблицата във вашия PhpMyAdmin. След като попълните всичко, не забравяйте да тествате връзката с базата данни.
След това попълнете останалите настройки за това, което отговаря на вашите нужди. Например изберете да импортирате мета ключови думи като тагове. Също така бих препоръчал да изберете да не импортирате представени изображения с тази версия на приставката, тъй като не успя да импортирате правилните по време на нашите тестове.
4. Време за преместване
Сега просто щракнете върху старт / възобновяване на импортирането и оставете приставката да върши магия. Това може да отнеме известно време в зависимост от размера на вашия сайт. Ако тя е успешна, трябва да получите „Импортирането завършено!“ съобщение, както е показано по-долу.
Ако имате вътрешни връзки в съдържанието си (което би трябвало), уверете се, че превъртете надолу покрай дневника, и щракнете върху бутона за промяна на вътрешните връзки.
5. Адрес на Featured Images
Ако използвате функцията за включени изображения в Joomla, тук нещата стават малко по-сложни. Ако не сте деактивирали функцията за включени изображения и разгледате резултатите. Ще видите, че плъгинът случайно щял да направи първото изображение на публикацията, представеното изображение на публикацията, вместо действителното представено изображение.
Но цялото останало съдържание е непокътнато, включително изображенията в различната публикация, а вътрешните връзки работят (най-важното е, че перманентните връзки са форматирани по същия начин, така че няма да е необходимо да правите пренасочвания към съществуващото съдържание).
Ако имате само няколко статии в Joomla, където изображението на пълната статия е различно от първото изображение в самата статия, може да е по-добре да премахнете избора на опцията за импортиране на представено изображение в настройките за импортиране и след това просто ръчно да актуализирате публикациите си в новата версия на WordPress.
Но когато са засегнати много публикации, това се превръща в доста сложна задача, която включва преместването на много данни, което е подходяща тема за цялостно задълбочено публикуване (ако се интересувате да видите пример на решение, уведомете ме в коментарите, аз вече имам около 30% от начина, преди да осъзная сложността на задачата под ръка).
6. Преместете модулите към джаджи
Ето още един момент, в който разликата между двата CMS прави преминаването от Joomla към WordPress малко сложно: модули и джаджи. Най- добри новини е, че много от често използваните странични ленти или модули, базирани на заглавна / долна част на футера, имат точни колеги в WordPress.
Най- лоши новини е, че обикновено нямате толкова свобода, когато става въпрос за поставянето на джаджи, което правите с поставянето на различни модули на вашия сайт Joomla. Така че миграцията може да не е перфектна.
Страничната лента / долна (Header)
Повечето теми имат области с джаджи в страничната лента и долен колонтитул. Ако това са единствените места, на които имате модули, това прави нещата доста прости, тъй като има много подобни опции. Ето как изглежда областта на модула на нашия пример Joomla сайт:
И ето как изглежда областта на WordPress джаджа:
Може би имате и много прилики. Отидете на Външен вид> Джаджи и вижте дали WordPress не разполага с това, от което се нуждаете.
Използвахте ли модул за търсене в Joomla? Просто плъзнете и пуснете джаджата за търсене от WordPress в областта на приспособленията. Можете да направите същото за навигационни менюта, изображения, най-скорошни публикации или коментари, само да споменете няколко.
След това има модули, за които няма вградена джаджа в WordPress, но можете да инсталирате приставки за достъп. Например има модул „най-популярни статии“, който използвам в моя сайт Joomla, мога да инсталирам съответния плъгин, който предлага същата функционалност.
Преминете към Приставки> Добавяне на нови, и търсете „най-популярните публикации“. Имате няколко различни опции, но да продължим с Популярни публикации в WordPress, в този пример.
Инсталирайте и активирайте приставката. Сега се върнете към Външен вид> Джаджи, и превъртете до дъното и трябва да видите джаджата за популярни публикации на WordPress.
Можете да повторите този процес с други модули Joomla, които не са лесно достъпни в основните WordPress като джаджи, тъй като повечето имат съответна безплатна приставка.
Други области (Логотипи, изображения на заглавки, ETC)
Така че има модул, който искате да поставите, като лого или изображение на заглавието, което не влиза в определените области на джаджи. Ако това е заглавно изображение или лого, с най-новите теми, можете просто да използвате WordPress Customizer, за да го добавите.
Навигирайте до Външен вид> Персонализирайте и вижте какви са вашите възможности за избраната от вас тема (логото обикновено е опция в „Идентификация на сайта“ или „Заглавие“ или подобен раздел)
Тук обикновено има ограничени опции за повечето теми и дори да имате много, те могат да предложат всякакви опции за поставяне на съдържание точно на мястото, което искате.
Ако имате сложен сайт Joomla с много движещи се части, може би е добре да разгледате теми на WordPress с включени създатели на страници (например нашата тема за WordPress Total), които ви позволяват лесно да поставяте блокове съдържание точно там, където сте искате, без да се налага да пишете един ред код. Или опитайте един от най-добрите създатели на плъзгане и пускане на страницата да опитате с текущата си тема (просто знайте, че ако темата не е била свързана с приставката или ако тя не изрично заявява съвместимост, може да искате да се свържете с автора на темата само за бъдете сигурни, че няма да имате проблеми с приставката).
Форми за контакт / Банери
Когато става въпрос за формуляри за контакт, банери и други компоненти от Joomla, вероятно ще трябва да разчитате на подобна тактика като при най-гледаната статия, инсталирайте приставка, която добавя функционалността, която искате да WordPress.
Ако искате да създадете и управлявате формуляри за контакти, едва ли можете да се справите по-добре от Контакт за формуляр 7.
Следвайте същите стъпки, описани по-горе, инсталирайте и активирайте. Това добавя нов елемент от менюто на административното ви табло, наречено „Контакт“, където отивате да управлявате вашите форми за контакт. Сега можете да преместите ръчно информацията от вашите форми за контакт Joomla:
Към новите формуляри за контакт, които правите с плъгина Contact 7.
Това трябва да бъде! Ако имате други секции на Joomla, за да преминете през секцията за електронна търговия, просто разгледайте наличните приставки за WordPress. Например, можете да опитате WooCommerce. Лесен за използване плъгин, така че добавянето на няколко продукта не би било проблем.
Bonus Plugin: CMS2CMS Joomla към WordPress
Търсите алтернативен плъгин, за да преместите цялото съдържание от съществуващия си уебсайт Joomla в WordPress? Понякога е хубаво да имате опции. Автоматизираният приставка за миграция на данни Joomla към WordPress, разработен от CMS2CMS, е добър втори.
С този плъгин сте само на 6 бързи стъпки от преместването на данните си от уебсайта, базирани на Joomla, в WordPress. Това са:
- Изтеглете приставката и я инсталирайте / активирайте на новия си уебсайт на WordPress
- Създайте CMS2CMS акаунт
- Въведете съществуващия URL адрес на уебсайта си Joomla
- Изтеглете zip файла Connection Bridge (скрипт, създаден за свързване на вашите съществуващи и нови уебсайтове), след което извлечете папката CMS2CMS, която се намира вътре в zip файла
- Качете извлечената папка в главната папка на вашия съществуващ уебсайт Joomla (където се намира файл index.php) чрез FTP клиентски софтуер
- След като всичко е настроено, щракнете върху Потвърди връзката
Защо си струва вниманието приставката за автоматизирана миграция на данни Joomla към WordPress? Simple. На първо място можете да извършите безплатна демо миграция, за да визуализирате резултатите от миграцията, преди да се регистрирате за услуга (това е премиум услуга, базирана на приставката, която се таксува според размера на вашия сайт). Плюс това можете да изберете кои елементи от съдържанието и къде искате да ги преместите.
Този плъгин е удобен начин да се избегне ръчна миграция на съдържание от Joomla. Можете да мигрирате вашия уебсайт към WordPress само за няколко минути (в зависимост от размера на вашия сайт).
заключение
Преминаването на вашата CMS от Joomla към WordPress може да бъде сложна задача, но не е необходимо да е прекалено голямо. Опитвайки се да го направите ръчно с малко или почти никакъв опит в развитието, вероятно не би било чудесна идея, но с помощта на плъгин като FG Joomla към WordPress трябва да можете да управлявате. Наградите в края на тунела определено си заслужават. Тъй като пазарното споделяне на WordPress непрекъснато се увеличава и Joomla е в упадък, е трудно да се почувствате, че WordPress не е най-добрият избор, дългосрочен план.
Надяваме се, че това ръководство е успяло да ви помогне да преминете през процеса на преместване на вашия уебсайт от Joomla в WordPress. Тези стъпки трябва да работят за повечето блогове и по-малкия уебсайт, но ако имате сложна или персонализирана настройка на уебсайтове на Joomla, все пак може да искате да се консултирате с професионалист за съдействие.
Ако в момента премествате сайта си в WordPress или имате някакви въпроси относно процеса на миграция на Joomla към WordPress, моля, уведомете ни в коментарите по-долу.