Възможно ли е днес да се изгради успешен бизнес около WordPress? Краткият отговор е „да“. През 2020 г. има милиони фрийлансъри, които печелят прехраната онлайн – и много от тях имат бизнес, който създадоха около WordPress. За това има солидни причини:
- WordPress продължава да се разраства като проста и многостранна платформа за публикуване и не показва признаци на забавяне. Това означава, че платформата продължава да привлича нови потребители, което се изразява в увеличено търсене на свързани с WordPress услуги.
- Можете да мащабирате и разширите основната функционалност на софтуера, за да постигнете каквото искате чрез плъгини, теми и приложения, създадени по поръчка. Това е много повече от обикновена блог платформа. Можете да изградите всякакъв тип уебсайт или сложно уеб приложение на WordPress.
- Той предлага сравнително лесно (и обикновено по-евтино) влизане в света на онлайн фрийлансирането от блоговете, за подкрепа на разработката на wordpress или няколко други области. За някои фирми можете да започнете с най-малко 500 долара или по-малко.
- Има много безплатни (и премиум) ресурси, които да ви помогнат бързо да започнете с вашата бизнес идея.
Всички тези фактори правят WordPress привлекателен маршрут за хора, които искат да упражняват бизнес на свободна практика.
Contents
Наистина ли е Че лесно?
Не всичко е розово, когато се впускате като предприемач в WordPress. Вярно, можете да направите много удобен доход от WordPress. Стотици предприемчиви хора печелят хиляди долари всяка година от няколко фирми, свързани с WordPress, но това изисква адски много упорит труд и ангажимент за постигане на това ниво на успех. Повечето успешни WordPress предприемачи положиха много работа, за да стигнат до нивото на комфортен доход.
Днешната публикация е ръководство за начинаещи за стартиране на успешен бизнес базиран на WordPress. Разбира се, пътят на всеки човек към успеха в този бизнес е различен, но няма как да не забележите многото прилики между личните истории на някои от най-успешните WordPress предприемачи. Ще разгледам някои в секцията „Направете и не“. Първите обаче са основните стъпки:
1. Стартирайте бизнес уебсайт
Първата стъпка в света на фрийлансиране на WordPress е изграждането на бизнес уебсайт. Тук ще извършвате целия си бизнес, независимо дали ще продавате продукти, услуги, консултации или какъвто и бизнес модел да изберете.
Вашият уебсайт също ще бъде основният маркетингов инструмент за вашия бизнес. Всички промоционални стратегии ще бъдат насочени към пренасочване на потенциални клиенти към вашия уебсайт, така че се уверете, че изглежда частта и лесна за използване. Долната линия е, че вашият уебсайт трябва да работи и да има всичко, което потенциалните ви клиенти ще търсят.
И така, как да създадете уебсайт? Като цяло ще се нуждаете от следното.
Добър хостинг
Изберете добър хостинг план, подходящ за вашия бизнес. Ние лично обичаме и използваме хостинг на WordPress, управляван от WP Engine, за да стартираме WPExplorer. Според нас управляваният хостинг е най-добрият ви вариант – въпреки че струва малко повече от стандартния споделен хостинг (WP Engine стартира от $ 22,50 на месец с нашата връзка), домакинската компания се грижи за вашите сървърни оптимизации за WordPress, както и за основните актуализации.
Ако наистина наблюдавате споделения хостинг на бюджета си е чудесен избор. Например споделеният хостинг Bluehost започва от едва 2,95 долара на месец. Само имайте предвид, че плановете на този достъпен често не могат да се справят с много трафик на сайта, но тъй като току-що стартирате, той със сигурност ще свърши работата (и можете да увеличите плана си по-късно).
Съответно име на домейн
Също така ще искате да изберете добро име на домейн. Придържайте се към очевидното. Ако имате официално име на фирмата, използвайте това (например как ние просто използваме WPExplorer.com). Или можете да използвате вариация на вашето име и услуга. Например, ако вашето име е Джесика и създавате уебсайт за услугите си за създаване на съдържание, може да искате да използвате нещо като „copywritingbyjessica“ или „jessicawritesforyou“ – получавате идеята.
Някои маркучи компании предлагат безплатно име на домейн за първата година (с нов план). Но ако вместо това закупите вашия домейн отделно, не забравяйте да използвате реномиран регистратор и да добавите защита на поверителността (което запазва информацията ви за регистрация частна в базите данни на WHOIS и също така може да ви помогне да предотвратите спа,). Харесваме GoDaddy Domains, който е само $ 4,99 на година за ново име на домейн (с нашата връзка) и след това $ 9,99 на година за стандартна поверителност.
Професионална WordPress тема
За дизайна на вашия сайт не забравяйте да изберете гъвкава бизнес WordPress тема с вградени опции за стилизиране, за предпочитане от утвърден разработчик (главно за да се гарантира, че има бъдещи актуализации). Ако бюджетът ви е ограничен, не се притеснявайте – има стотици безплатни теми на WordPress.org. Просто потърсете термин, за да стесните избора си. Въпреки това повечето безплатни теми са ограничени във функционалността и искат да платите за отключване на функции.
За по-добри функции и поддръжка можете вместо това да изберете първокласна тема. Ръцете надолу чувстваме, че нашата премия Обща тема е най-добра. С 40+ демонстрации за бърз старт, вградени функции за персонализиране, създаване на страници на плъзгане и пускане на живо, съвместимост за популярни приставки и поддръжка за езикови преводи е фантастична тема за почти всеки уебсайт.
Основни приставки
Кои плъгини инсталирате ще зависи от вашия бизнес. Въпреки това има няколко основни приставки, които повечето сайтове трябва да инсталират. Например:
- Yoast SEO (който включва галета, Sitemap и т.н.)
- Google Site Kit (за анализи)
- MailChimp Newsletter (или друга система за бюлетин)
- WordPress Security и / или Plugin за архивиране (ако не е функция на вашия хостинг)
В допълнение към плъгините, които считаме за съществени, може да искате да добавите още няколко (отново – в зависимост от вашите собствени индивидуални нужди). Ако вашата тема го изисква, може да се наложи да инсталирате конструктор на страници (например Общата тема включва WP Bakery, а безплатната тема Hello е създадена специално за Elementor). Или ако планирате да добавите онлайн магазин към вашия сайт, ще ви е необходима приставка за електронна търговия (горещо препоръчваме WooCommerce за пълни магазини или Shopify, ако искате да предложите само един или два продукта).
Просто се опитайте да не прекалявате с плъгини или да инсталирате приставки с дублирана функционалност (например не трябва да инсталирате два SEO приставки). Това може да доведе до конфликти на приставки, които причиняват проблеми на вашия сайт (или дори да нарушат напълно нещата).
И последно – не забравяйте, че това е просто бърз преглед на стъпките. За по-подробни инструкции проверете нашето ръководство за настройка, което обхваща основните настройки на WordPress, инсталирането на теми / приставки и как да създадете публикация.
2. Инструменти за събиране и организиране
Имате нужда от няколко основни инструмента, за да улесните работата си на свободна практика. Какви инструменти точно се нуждаете, ще зависи от бизнеса, в който се занимавате. Но като цяло намирам, че тези инструменти са задължителни за всеки фрийлансър на WordPress, независимо от специализацията:
- А PayPal бизнес сметка
- Приложение за електронни таблици (такива Numbers, Excel или Google Таблици) за просто счетоводство
- Образец на договор за свободна практика, ако предлагате услуги (има тон на персонализиране LegalZoom формуляри можеш да използваш)
- Облачно приложение за съхранение (Dropbox, Google Drive, и т.н.)
- Инструмент за сътрудничество (Trello, Базов лагер, застой, и т.н.), ако работите с екип
Независимо дали сте специализирана в разработването на теми или бизнес консултации, тези инструменти ще улеснят живота ви, като оптимизират вашите бизнес процеси.
В зависимост от вашата бизнес специалност, има безброй други инструменти за производителност, които може да са ви необходими за извършване на работа с клиенти. Например, ако имате инвентар за управление, ще искате да използвате софтуер, способен да следи какво е на склад. Или ако предлагате услуги за поддръжка на WordPress, инструмент за управление на WordPress (като MangeWP или InfiniteWP) ще бъде от голяма помощ. Но както вече споменахме – това наистина зависи от вашия бизнес.
3. Измислете работен поток
Рационализираният работен процес е основата на продуктивното и успешно фрийлансиране. Когато едва започвате с проекта си за фрийланс, ще правите почти всичко сами:
- Придобиване на клиенти
- Популяризиране на вашия бизнес
- Управление и проследяване на проекти или задачи
- Фактуриране на клиенти и счетоводство
- Плюс всички други специфични бизнес процеси
Както можете да видите, повечето от тях ще бъдат административни задачи, които лесно могат да ви заблудят и да ви оставят по-малко време за завършване на действителната работа на клиента. Има много онлайн инструменти и услуги, които могат да се справят с повтарящите се задачи по-ефективно, като по този начин ви освобождават, за да се съсредоточите върху работата на клиента. Говоря услуги като мента за проследяване на фактури или плащания и инструменти за управление на проекти като гореспоменатите Trello и Асана.
Или можете да обмислите стъпки на аутсорсинг в работния си процес, за да осигурите повече време за правене на парите си. Ако можете да си го позволите, аутсорсингът на бизнес задачи също ще направи работния ви процес по-лесен и управляем. Това ви оставя достатъчно време за постигане на целите на клиента и фокусиране върху разрастването на вашия бизнес. Преглеждайте работния си процес на всеки няколко седмици, за да идентифицирате тесните места и да ги подобрите.
4. Популяризирайте бизнеса си
В света на фрийлансирането, уебсайтът е вашият бизнес, така че популяризирането на вашия уебсайт основно насърчава вашия бизнес. След като поставите основите за вашия бизнес, вие трябва да популяризирайте го.
Продайте вашите умения, продукти или услуги на потенциални клиенти, като използвате всеки промоционален инструмент, който можете да съберете. Много от тях са безплатни или с изключително ниска цена.
- Вашият собствен уебсайт: Възползвайте се от трафика към вашия сайт. Добавянето в ленти за известяване или изскачащи прозорци е чудесен начин да насочите трафика към ключовите страници на вашия сайт – особено целевите страници за вашите продукти или услуги.
- Свързани блогове: Опитайте с ръка в публикуването на гости. Това ще изисква време и опит в конкретна област, но това е (често) безплатен начин да изградите връзки към вашия сайт и да популяризирате себе си.
- Социална медия: Маркетингът в социалните медии ви предлага още по-широка аудитория, в която да популяризирате. Възползвайте се от hashtags, използвайте безплатни инструменти като Tweetdeck или инвестирайте в инструмент за автоматизация на социални медии като Missinglettr. Всичко това може да направи управлението на социалния аспект на вашия бизнес много лесно.
- Съществуващи контакти: Поддържайте връзка с настоящи / минали клиенти, контакти, които сте срещнали на събития в мрежа, предишни колеги – основно с всеки, когото можете да добавите към своя профил в LinkedIn. Посетете директно до тях (или използвайте сегментиран бюлетин), за да повишите интереса към вашите предложения.
- Платени реклами: Ако имате бюджет, може да искате да помислите и за платена реклама чрез търсачки като Google Ads или Bing реклами. Ще трябва да направите малко проучване на ключови думи, но платените реклами могат да бъдат много полезни за генериране на потенциални клиенти.
С увеличаването на клиентската ви база и се установите по-добре, можете да намалите мащаба на промоцията, но всъщност никога не спирате. Повечето фрийлансъри започват да се фокусират върху методи, които задържат клиенти като бюлетини, оферти и публикации в блогове.
5. Разраствайте бизнеса си
След като всички основи са на мястото си и сте осигурили няколко клиенти, можете да помислите за разширяване на бизнеса си.
Първо в списъка ви е да нараснете повтарящ се поток от приходи. Ако всеки месец имате зададена базова линия за доходите си, можете да се съсредоточите върху създаването на нови потоци от приходи. Помислете за поддържаща услуга, която можете да предложите на клиентите си. Или месечна услуга за поддръжка за покриване на рутинни разходи за обслужване. Без осигурен постоянен паричен поток ще ви е трудно да се развивате.
След това може да добавите членове към вашия екип. Можете да използвате сайтове за работа в WordPress, за да наемете персонал на пълен работен ден или да намерите свободни лица, които да дадат ръка, когато имате нужда. Има и много плъгини за управление на вашия екип и можете лесно да използвате потребителски роли на WordPress, за да ограничите достъпа до различни части на вашия сайт.
И след това можете да продължите да търсите още начини да разширите бизнеса си. С течение на времето може да намерите нови ниши, на които да се разклоните.
Бонус: Малко бизнес дела и не
И сега, само няколко полезни съвета, за да започнете в правилната посока. Ние се фокусираме върху бизнеса на WordPress и на свободна практика, но наистина те могат да се прилагат за всеки онлайн или малък бизнес, базиран на услуги.
Не приемайте ненужни партньорства
Това, което искам да кажа тук, е, че не търсете външни инвестиции, когато стартирате бизнес на свободна практика в WordPress. Бизнес с WordPress е един от най-лесните за зареждане, тъй като е евтин, независимо каква услуга искате да предложите. Така че наистина няма нужда да подписвате част от вашия бизнес.
Основният софтуер, който ще захранва вашия бизнес, е безплатен и се усъвършенства активно всеки ден. И макар че може да намерите повече стойност в платените ресурси, в началото можете да използвате безплатни. Когато бизнесът започне да печели пари, можете да вземете нещата и да инвестирате в първоначални ресурси за производителност.
Изпълнявайте обещания
Имайте дисциплината да спазвате сроковете и да изпълнявате обещанията си. Бъдете реалистични, когато задавате срокове или може да загубите клиенти толкова бързо, колкото ги получите.
Не вземайте повече работа, отколкото можете да се справите
Когато сте нов за фрийлансирането и имате нужда от доходи, може да е изкушаващо да кажете „да“ на всеки потенциален клиент. Това обаче е рисковано, тъй като репутацията на вашия бизнес може да пострада, ако не успеете да завършите клиентски проекти поради твърде много работа. Вземете проекти, които можете да завършите без проблеми и докато нараствате, се ангажирайте с помощта на външна работна ръка.
Придобийте нови умения
Фрийлансирането е взискателно и конкурентно начинание. За да поддържате предимство, продължете да усъвършенствате уменията си или да добавяте нови. Нещо повече, WordPress се актуализира винаги, така че трябва да сте в течение и с тези разработки.
Невероятно е как WordPress промени живота на хиляди хора по целия свят и продължава да го прави. Надяваме се, че тези съвети ще ви бъдат полезни, ако планирате да започнете бизнес около WordPress. Не забравяйте, че трябва да продължите да учите и да останете мотивирани.
И аз бих искал да се уча от вас. Какъв беше опитът ви, когато стартирате бизнес в WordPress? Имате ли съвет за добавяне или съвети за споделяне? Оставете коментар по-долу!