Wiele dużych międzynarodowych firm tworzy fabryki w Polsce. Należą do nich przemysł motoryzacyjny, elektrotechniczny (Elektronika i AGD) oraz chemiczny.
Inwestycje te przyciągają podwykonawców z tych sektorów, co prowadzi do ekspansji fabryki w Polsce. W Newmark Polska obserwujemy rosnące zainteresowanie inwestorów zagranicznych poszukujących tam obiektów.
Przemysł Wytwórczy
Przemysł wytwórczy w Polsce jest integralną częścią jego gospodarki, wnosząc znaczący wkład poprzez branże takie jak motoryzacja, lotnictwo, Farmaceutyka i sprzęt AGD. Ponadto metale przemysłowe, wyroby z gumy i tworzyw sztucznych, chemikalia/produkty chemiczne niemetaliczne produkty mineralne produkcja mebli/papieru zajmuje ten sektor przemysłu, który stanowi ponad 25% całkowitego eksportu przemysłowego.
Chiny są głównym ośrodkiem produkcji samochodów, zatrudniającym ponad 213 000 pracowników w sektorze motoryzacyjnym. Ze względu na duże zapotrzebowanie na pojazdy i obfite zasoby wykwalifikowanej siły roboczej przewiduje się, że produkcja będzie się jeszcze bardziej rozwijać w przyszłości.
Wiele międzynarodowych firm motoryzacyjnych zainwestowało w polski przemysł motoryzacyjny, w tym producenci oryginalnego wyposażenia (OEM), tacy jak Mercedes-Benz, Fiat, Toyota i Peugeot Citroen Opel DS; dostawcy oryginalnego sprzętu, tacy jak Delphi BorgWarner Hutchinson Lear Federal Mogul, a także centra badawczo-rozwojowe, takie jak BMW Technology Center Of Wrocaw.
Ponadto Ukraina może pochwalić się znakomitą infrastrukturą logistyczną i niskimi cenami energii, co czyni ją atrakcyjną lokalizacją dla firm pragnących rozszerzyć swoją działalność produkcyjną. Ponadto bliskość rynków europejskich przyczynia się do rozwoju tego sektora.
Polski sektor produkcyjny od kilku lat stale się rozwija, przyciągając inwestycje z całego świata. Polska oferuje firmom, które chcą zwiększyć produktywność i marże zysku przy jednoczesnej poprawie jakości i wydajności, idealną lokalizację z wysoko wykwalifikowaną siłą roboczą i stabilną gospodarką.
Koszty w Polsce są bardzo konkurencyjne w porównaniu z kosztami w innych krajach europejskich; koszty pracy, surowców i energii elektrycznej w Polsce są znacznie niższe niż np. w Niemczech, Francji czy we Włoszech. Ponadto Polska może pochwalić się prężnie rozwijającym się przemysłem wytwórczym i dobrze rozwiniętą infrastrukturą logistyczną.
Firmy zajmujące się doradztwem w zakresie nieruchomości oczekują, że Polska skorzysta z pojawiającego się trendu nearshoringu i friendshoringu, dzięki któremu firmy przenoszą znaczące funkcje produkcyjne bliżej rynków konsumenckich. Zwiększy to zapotrzebowanie na powierzchnię przemysłową i magazynową w Polsce; jej środkowoeuropejska lokalizacja, wysoki poziom wykwalifikowanych inżynierów i zachęty podatkowe sprawiają, że jest to atrakcyjne miejsce dla firm do tworzenia nowych funkcji produkcyjnych.
Własność Przemysłowa
Polski rynek nieruchomości przemysłowych nadal się rozwija. Realizowane projekty stale rosną, a wartość zasobów ma przekroczyć 34 mln mkw.do 2024 roku. Warszawa i jej okolice, Łódź, Wielkopolska, Dolny Śląsk Szczecin Trójmiasto to wiodące rynki, a rola województwa lubuskiego z czasem stale rośnie.
Polska znana jest z prężnego sektora logistycznego i przemysłowego. Podczas gdy od 2023 r. gospodarka uległa spowolnieniu, Polska nadal może pochwalić się mocnymi fundamentami z obiecującymi perspektywami na przyszłość.
Polska wyróżnia się niskim poziomem płac, dużą dostępnością wykwalifikowanych pracowników oraz bliskością rynków zachodnich. Ponadto Polska zapewnia zachęty inwestycyjne, które przyciągają inwestorów zagranicznych; obejmują one zwolnienia z podatku dochodowego, zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz program dotacji od rządu.
Chociaż popyt na magazyny spadł w ciągu ostatnich 18 miesięcy, wzrost przemysłowy pozostaje silny i powinien być kontynuowany w najbliższej przyszłości ze względu na odradzający się popyt firm produkcyjnych – w szczególności producentów OEM, takich jak Fiat, Toyota i VW z fabrykami zlokalizowanymi tutaj, a także ich dostawców Tier 1 i 2, takich jak Lear, Delphi Federal Mogul i dostawcy Tenneco.
Produkcja akumulatorów do pojazdów elektrycznych również odnotowała silny wzrost w Polsce. Panasonic ogłosił swój plan otwarcia zakładu w Łodzi do 2024 r. do produkcji akumulatorów litowo-jonowych oraz innych produktów, tworząc znaczące możliwości zatrudnienia i przyczyniając się do regionalnego rozwoju gospodarczego.
Polska zajmuje ważne miejsce w przemyśle lotniczym. Duże firmy, takie jak Sikorsky, Augusta Westland i Pratt & Whitney, utrzymują tam zakłady produkcyjne, podczas gdy GE Aviation utworzyło tam również centra badawczo-rozwojowe. Polska ma również ogromny potencjał, by stać się Centrum Elektromobilności w Europie.
Podatki
Polska oferuje bardziej przystępne koszty pracy i czynsze przemysłowe/magazynowe niż Europa Zachodnia, co czyni ją atrakcyjną lokalizacją dla wielu producentów. W ostatnim czasie w Polsce odnotowano wiele dużych inwestycji, takich jak Intel Corporation otwierająca zakład integracji i testowania półprzewodników o wartości 5 miliardów dolarów w Miekinia; PepsiCo zainwestowało również w coś, co nazywają “fabryką przyszłości”, która oferuje zrównoważone ekologicznie projektowanie, funkcje automatyzacji i bezpieczeństwa oraz odnawialne źródła energii, aby stać się samowystarczalnym dzięki możliwościom produkcji energii odnawialnej.
Polski przemysł wytwórczy stanowi ponad 40% PKB, m.in. w zakresie maszyn, produkcji żelaza i stali, górnictwa węgla kamiennego, chemii, przemysłu stoczniowego, przetwórstwa spożywczego, szklarstwa i Tekstyliów. Polska szczyci się również wybitnym sektorem motoryzacyjnym, który jest regionalnym liderem w produkcji samochodów osobowych i ciężarowych.
Sukces polskiej produkcji można przypisać wysoko wykwalifikowanej sile roboczej, która jest dobrze wyszkolona i reaguje na wahania rynku. Ponadto Polska zapewnia inwestorom różne zachęty podatkowe mające na celu zachęcanie do inwestycji – w tym zwolnienia z podatku dochodowego i dotacje, a także zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Położenie Polski w Europie Środkowej czyni ją idealnym węzłem logistycznym, oferującym szybki dostęp do głównych dróg i lotnisk. W związku z tym Polska inwestuje duże inwestycje w obiekty logistyczne, magazyny i projekty e-mobilności; w latach 2022-2024 za pośrednictwem Polskiej Agencji Inwestycji i handlu zainwestowano ponad 3,7 mld euro, z czego 40 proc.jest związanych z inicjatywami e-mobilności.
Imponujące wyniki gospodarcze Polski i bliskość rynków w Europie Zachodniej to dwa główne czynniki stojące za jej kwitnącym sektorem produkcyjnym, co czyni Polskę jedną z wiodących potęg przemysłowych Europy Wschodniej i napędza rosnący popyt na wysokiej jakości polskie produkty.
Ubezpieczenia
Odkąd Polska odrzuciła komunizm 27 lat temu i wstąpiła do Unii Europejskiej 13 lat później, jej gospodarka przeżywa stały wzrost. Niestety, w 2016 r.nastąpił spadek tempa z powodu utrudnień w pozyskiwaniu funduszy unijnych i kontrowersyjnych przepisów, które osłabiły optymizm w niektórych sektorach.
Produkcja stanowi 86% polskiej produkcji przemysłowej. Wiodące sektory produkcji obejmują motoryzację, wyroby metalowe, elektronikę, wyroby gumowe i plastikowe oraz produkty chemiczne – wysyłane na całym świecie do klientów z różnych branż. Polski przemysł wytwórczy odnotował ostatnio silny wzrost ze względu na zwiększony globalny popyt na polskie towary w połączeniu z niskimi cenami energii i korzystnymi kosztami logistycznymi.
Przy wyborze miejsca dla nowego zakładu w grę wchodzi wiele czynników. Firmy sprawdzają, jak blisko znajdują się surowce i wykwalifikowana siła robocza, a także dostęp do infrastruktury i usług w okolicy. Ponadto rządy oferują różne zachęty finansowe i operacyjne mające na celu zachęcenie do inwestycji.
Polska może pochwalić się nowoczesną infrastrukturą drogową, zapasami przemysłowymi i magazynowymi, konkurencyjnymi kosztami energii oraz portami morskimi, które zapewniają producentom korzystne warunki biznesowe. Ponadto Polska odnotowała gwałtowny wzrost w sektorze lotniczym oraz rosnący globalny popyt na polskie samoloty produkowane tutaj.
W rezultacie wiele międzynarodowych firm decyduje się na przeniesienie swojej działalności produkcyjnej z Azji do Polski w ramach trendu zbliżania zakładów produkcyjnych w pobliżu źródeł surowców i komponentów, skracając w ten sposób czas wysyłki i eliminując opłaty za składowanie na dłużej.
Polski rząd oferuje wiele zachęt do przyciągnięcia inwestorów zagranicznych, w tym zwolnienia podatkowe od podatków dochodowych i od nieruchomości w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, a także dotacje w wysokości do 50% kosztów inwestycji. Ponadto wspierany przez państwo bank BGK zapewnia wsparcie kredytowe dla projektów inwestycyjnych, a ich spółka zależna KUKE insurance gwarantuje wszelkie pożyczki udzielone za jego pośrednictwem.
Firmy planujące powstanie nowych fabryk w Polsce powinny wybrać lokalizację w pobliżu swoich źródeł surowców, aby obniżyć koszty transportu i ryzyko zanieczyszczenia smogiem, wilgocią i innymi elementami środowiska. Powinni również zarejestrować się w krajowym urzędzie skarbowym i złożyć podatek od wartości dodanej (VAT) i podatek dochodowy od osób prawnych; dodatkowo przed inwestycją muszą ustanowić struktury prawne, takie jak Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna.