Slovníček WordPress pro začátečníky (matoucí podmínky jsou vysvětleny!)

Pro někoho nového ve světě blogů mohou být všechny nové termíny, které se vrhají kolem, docela matoucí – zejména pokud máte málo počítačů a vývoj webových aplikací v žádném případě. Tento článek vysvětlí některé častější výrazy, s nimiž se pravděpodobně setkáte při zahájení blogování. Pojďme na to přímo!


Co je to vlastně blog?

Blog je zkratka pro „weblog“ – online deník, jako deník nebo deník. Blogy jsou obvykle osobní webové stránky, na kterých jednotlivci vytvářejí příspěvky o čemkoli ze svého každodenního života, recepty na komentáře k žhavým tématům, ale vyvinuli se tak, že využívají podniky a organizace k tomu, aby hovořili o důležitých otázkách nebo poskytovali odborné znalosti..

Příspěvky na blogu jsou obvykle uvedeny v obráceném chronologickém pořadí (tj. Poslední je uveden jako první). Ale nebojte se, můžete vždy změnit pořadí svých příspěvků na blogu pomocí vestavěných možností motivů (jako je změna data) nebo instalací bezplatného pluginu, jako je Typy příspěvků.

Front End vs Back End

Někdy byste mohli vidět, jak se slova hádají přední a zadní konec. přední konec je část webu, kterou koncoví uživatelé (tj. návštěvníci webu) uvidí při návštěvě webu.

Přední část webové stránky

Přední část webu

zadní konec je část, ve které dochází k veškerému kódování – nebo v případě bloggerů dochází ke správě obsahu a designu webových stránek. Pro vás, bloggera, je administrátor WordPress váš zadní konec. Když se přihlásíte na svůj web WordPress, přihlašujete se na zadní konec svého webu.

Toto je zadní konec

Panel WordPress, část administrátora.

Bootstrap, HTML5, CSS3, JavaScript, jQuery

Pokud jste si mysleli, že tyto termíny pocházejí úplně z jiného jazyka, ve skutečnosti nejste daleko od značky. Ale není třeba, aby vám oči pokaždé zazářily pokaždé, když je uvidíte!

CSS3, HTML5 a PHP jsou všechny běžné, populární programovací jazyky. Jsou to to, co vývojáři používají k vytváření a navrhování webových stránek. Jako blogger se pravděpodobně nebudete muset učit ani používat žádný kód – zejména proto, že se pluginy wordpress pluginů pro tvorbu stránek staly tak populární. Pokud používáte téma jako Total, můžete vytvořit plně přizpůsobený web bez učení nebo používání kódu (všechny části stránky, výběr barev, ikony a další jsou vestavěny!).

Bootstrap je vývojový rámec, který se používá k vytváření webových stránek. Jedná se o rozhraní front-end, což znamená, že místo řešení kódovacího jazyka uvidíte, co vidí koncový uživatel. Původně navržen tak, aby podporoval konzistenci napříč interními nástroji na Twitteru, je rozšířen do kolekce nástrojů dostupných pro každého vývojáře.

jQuery je knihovna JavaScript – software navržený tak, aby usnadnil a usnadnil manipulaci s prvky webové stránky pro vývojáře. Tento

Nejedná se o věci, s nimiž se musí průměrný blogger obávat, ale často se zmiňují ve funkcích pluginů, motivů a dalších aplikací, takže nyní víte, jaké jsou, když na ně narazíte..

Téma

A téma je design front-endu vašeho blogu, někdy známý jako kůže. Obsahuje vaše barevné schéma, písma, rozložení obsahu a další. Většina prémiových témat WordPress umožňuje významné přizpůsobení a je postavena tak, aby byla kompatibilní s oblíbenými zásuvnými moduly.

Když nastavíte blog, jednou z prvních věcí, kterou uděláte, je vybrat motiv. To vám pomůže nastavit styl vašeho blogu. Pokud se rozhodnete, že se vám vybraný motiv nelíbí, můžete později téma WordPress změnit bez přílišných obtíží. Některá témata jsou zdarma a jiná jsou prémiová (to znamená, že je musíte koupit). K dispozici je spousta bezplatných témat WordPress.org, ve srovnání s prémiovými tématy však mají obvykle omezenou funkčnost a malé až žádné možnosti přizpůsobení (stačí mít na paměti).

tematický adresář

Adresář témat WordPress.org

A dětské téma se používá k rodičovským motivům k zobrazení přizpůsobení. Pokud chcete provést základní změny motivu (ke skutečnému kódu), musíte pro pokračování v aktualizaci rodičovského motivu použít podřízené téma. Oblíbeným příkladem je nadřazené téma Genesis vytvořené společností StudioPress, které má na webu k dispozici spoustu podřízených témat. Rodičovské téma Genesis obsahuje všechny hlavní funkce motivu, zatímco podřízená témata zahrnují vlastní styling a rozvržení.

Zapojit

Pluginy jsou typ softwaru, který rozšiřuje funkčnost nebo přidává specifické funkce do jiného softwaru. WordPress má k dispozici spoustu pluginů od vývojářů třetích stran, které můžete použít na svých webových stránkách (znovu, zdarma a prémiové možnosti), od nakupování přes galerie obrázků až po kontaktní formuláře a vše mezi tím. Procházet Adresář pluginů WordPress, a pravidelně se podívejte na náš blog, kde se dozvíte více o pluginech, které doporučujeme!

zásuvný adresář

Adresář WordPress.org plugin

Poznámka: Doplňky WordPress lze použít pouze s blogy a weby hostovanými hostiteli, nikoli s bezplatnou platformou WordPress.com..

Widget

Widgety jsou malé softwarové aplikace, které často shromažďují informace z webových stránek nebo jiných aplikací a zobrazují je. Příkladem jsou meteorologické aplikace, odpočty událostí a převodové skříně. V aplikaci WordPress přidávají widgety obsah a funkce na vaše postranní panely, jako jsou například cloudové značky a vyhledávání. Mnoho pluginů vám umožňuje přidat widgety na váš web.

ovládací prvky na hlavním panelu

Část widgetu na hlavním panelu

Widgety mohou být také specifické pro konkrétní téma nebo mohou být rozšířeny pomocí pluginu. Například naše téma Chic pro blogování WordPress zahrnuje vlastní widgety pro Instagram, přihlášení k odběru novinek, o sekci a odkazy na sociální sítě.

Toto jsou vlastní widgety vpravo

Citlivý

Když je web reagující, to znamená, že je navržen tak, aby se nakonfiguroval tak, aby se vešel na obrazovku jakékoli velikosti, ať už jde o váš smartphone, tablet nebo stolní počítač. Prvky se mohou skrývat nebo přeskupovat, aby se vešly správně v závislosti na velikosti obrazovky. Odezva se stala v posledních několika letech standardní součástí webdesignu.

Některá témata to dělají o krok dále a přidávají vlastní možnosti odezvy. Například téma Celkem obsahuje možnosti skrýt nebo zobrazit řádky na různých zařízeních. Jedná se o jedinečnou funkci odezvy, kterou můžete použít k zobrazení posuvníku na stolních počítačích, ale skrýt na mobilu (protože posuvníky mohou být na malých obrazovkách těžko vidět, můžete se místo toho rozhodnout zobrazit fotografii).

Celkový rámec: Odpovídající řádky

Celkem zahrnuje vlastní možnosti odezvy řádků

Krátký kód

Krátké kódy jsou v podstatě makra nebo sady programovacích pokynů určených k automatickému provádění věcí, což vede ke zkrácení času a úsilí na vaší straně (a není třeba ani kódování). Jinými slovy, krátké kódy jsou zkratkami. U blogů WordPress obsahují některá témata krátké kódy, které můžete použít k formátování obsahu – například k přidání obrázků nebo tlačítek nebo k formátování odstavců nebo nadpisů odstavců. Ale pokud ne, můžete vždy nainstalovat náš bezplatný plugin Symple shortcodes WordPress (právě jsme vydali verzi 2.0, která je kompatibilní s Visual Composer!).

knoflíkové zkratky

Příklady klávesových zkratek

Permalink, Sluge

A permalink (zkráceně „trvalý odkaz“) je adresa URL blogového příspěvku nebo webové stránky. Když sdílíte příspěvky nebo stránky s jinými lidmi, permalink je webová adresa, kterou sdílíte. Můžete se podívat na náš blogový příspěvek a dozvědět se více o zlepšení vašich permalinků.

A slimák je část adresy URL, která obsahuje název příspěvku. Často je to jen pár slov, jejichž cílem je popsat, o čem tento příspěvek je. WordPress automaticky použije název příspěvku jako slim, ale v případě potřeby jej můžete upravit. Na obrázku níže je žlutá zvýrazněná část slimák.

glossary_slug

Akismet

Akismet je plugin pro filtrování spamu pro komentáře blogů a pingy. Cílem je automaticky moderovat komentáře, abyste mohli trávit čas dělat jiné věci – zastaví se průměrně 7,5 milionu kusů spamu za hodinu! Akismet je předinstalovaný na vašem blogu WordPress, ale při jeho nastavení je třeba jej aktivovat. Pro více informací navštivte akismet.com.

akismet-wordpress-options-wpexplorer

SEO

Tato zkratka je krátká Optimalizace pro vyhledávače. V zásadě SEO zajišťuje, aby se váš web zobrazoval ve výsledcích vyhledávání místo toho, aby se ztratil v etheru – což znamená více návštěvníků webu. SEO WordPress SEO můžete vylepšit pomocí příslušných značek, kategorií a klíčových slov ve svých příspěvcích a titulcích a psaním nadpisů, které návštěvníkům sdělí, o čem vaše příspěvky jsou.

Parallax

Parallax rolování je místo, kde se obrázky na pozadí pohybují pomaleji než zbytek obsahu webové stránky, což vytváří iluzi hloubky. Používá se ve videohrách a počítačové animaci od 80. let, ale ve webdesignu se nepoužíval až do roku 2011. Použití motivu s efekty posouvání paralaxy údajně dodá vašemu webu úhledný a moderní vzhled..

Posuvník

Pravděpodobně jste velmi dobře obeznámeni posuvníky, i když si to neuvědomujete – používají se již několik let ve webdesignu. Posuvníky jsou malé obrazové galerie navržené tak, aby se každý obrázek zobrazil několik sekund před přesunutím (nebo posunutím) k dalšímu obrázku. Mnoho zahrnuje odkazy na blogové příspěvky nebo jiný obsah. WordPress má k dispozici desítky posuvných pluginů, z nichž některé jsou často zahrnuty do prémiových témat. Dříve jsme hovořili o nejlepších posuvných zásuvných modulech WordPress, proto si nezapomeňte tento příspěvek prohlédnout!

jezdec

Posuvný obrázek.

Trackback, Ping

Zpětné odkazy jsou oznámení pro autory webových stránek, kteří jim dají vědět, když někdo odkazuje na jejich obsah. A ping je síťový signál, který vysílá trackback. Zpětné odkazy mohou pomoci usnadnit komunikaci mezi blogy. Zpětné odkazy se někdy používají k vložení spamových odkazů, takže pokud používáte funkci zpětného sledování, měli byste zvážit použití zvláštních spamových filtrů zpětného sledování.

Závěr

Gratulujeme, nyní znáte některé běžné podmínky pro blogování a vývoj! Doufejme, že vědět, co tyto podmínky jsou, vám pomůže být sebejistějším blogerem, jak začnete. Dokážete si představit nějaké další matoucí termíny? Pokud nejste novým blogováním, jaké podmínky pro vás byly matoucí, když jste poprvé začali? Pojďme o tom slyšet v komentářích!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map